Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gronkiewicz-Waltz: Warszawa przyjazna, przejezdna i proinwestycyjna

0
Podziel się:

"Rozwiążę problemy Warszawy" - pod takim
hasłem kandyduje na prezydenta stolicy wiceszefowa PO Hanna
Gronkiewicz-Waltz. Jej priorytetem jest utworzenie z Warszawy
miasta przyjaznego, przejezdnego i atrakcyjnego dla inwestorów.

"Rozwiążę problemy Warszawy" - pod takim hasłem kandyduje na prezydenta stolicy wiceszefowa PO Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej priorytetem jest utworzenie z Warszawy miasta przyjaznego, przejezdnego i atrakcyjnego dla inwestorów.

Była prezes NBP i b. wiceszefowa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) w czasie rządów w Warszawie chce wykorzystać doświadczenie w kierowaniu tymi instytucjami.

TRANSPORT

Gronkiewicz-Waltz zapowiada stworzenie jednolitego, zintegrowanego systemu transportowego na obszarze metropolii. Inwestycje chce współfinansować ze środków UE. Zapowiada budowę sieci obwodnic Warszawy, doprowadzenie autostrady do rogatek miasta i przeprowadzenie jej w kierunku Siedlec. Miasto pod jej kierunkiem ma wspierać rozbudowę i modernizację dróg wylotowych na Gdańsk, Białystok, Siedlce, Lublin, Kraków i Poznań.

Zapowiada uruchomienie lotniska w Modlinie jako portu obsługującego tanich przewoźników. Lotnisko ma być połączone z centrum Warszawy istniejącą dziś powojskową linią kolejową.

Krytykuje nieefektywny podział na koleje podmiejskie i Szybką Kolej Miejską, zapowiada wprowadzenie jednolitego, metropolitalnego systemu połączeń kolejowych. Chce stworzyć "naziemne metro" oparte na wykorzystaniu istniejących linii kolejowych. Dojazd do centrum z Bemowa, Pragi czy Targówka miałby zajmować ok. 15 minut.

Proponuje zintegrowanie metra z siecią kolei naziemnej oraz parkingami: "parkuj i jedź". Zapowiada doprowadzenie metra na Bemowo, a po drugiej stronie Wisły na Gocław i Targówek.

Kandydatka Platformy obiecuje m.in. budowę Mostu Północnego, w dalszej kolejności chce zbudować Most Na Zaporze na wysokości Siekierek oraz Most Karowy łączący ul. Karową z Portem Praskim i Most Krasińskiego - umiejscowiony między Mostem Grota-Roweckiego a Mostem Gdańskim.

Transport publiczny pod jej rządami ma być wyposażony w monitoring kamer przemysłowych oraz przyciski antynapadowe dla kierowców i motorniczych.

W ciągu czterech lat Gronkiewicz-Waltz obiecuje wybudować w Warszawie około 150 kilometrów ścieżek rowerowych. Przy większych węzłach komunikacyjnych (metro, stacje kolejowe) ma powstać infrastruktura rowerowa (stojaki, przechowalnie rowerów). W Ratuszu powołany zostanie pełnomocnik prezydenta do spraw rowerowych.

BEZPIECZEŃSTWO

Dla poprawy bezpieczeństwa w mieście Gronkiewicz-Waltz chce stworzyć zintegrowane Centrum Koordynacji Ratunkowej i uruchomić jeden uniwersalny numer ratunkowy 112. Centrum ma koordynować współpracę m.in. policji, straży miejskiej, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, pogotowia gazowego, energetycznego i ciepłowniczego, obrony cywilnej oraz specjalistycznych służb ratownictwa technicznego.

Kandydatka PO chce rozwijać monitoring wizyjny obiektów publicznych, do którego mają być włączone systemy istniejące już w bankach, instytucjach publicznych, szkołach i innych placówkach użyteczności publicznej. Kamery mają objąć zasięgiem środki transportu publicznego, przystanki komunikacji miejskiej, dworce kolejowe i najważniejsze pasy ruchu w stolicy.

Miasto pod kierownictwem Gronkiewicz-Waltz zamierza współfinansować inwestycje oraz prace modernizacyjne i remontowe ponoszone przez policję; władze wystąpią o zwiększenie liczby etatów w policji w strefach szczególnego zagrożenia i pokryją koszty ich utrzymania.

W straży miejskiej Gronkiewicz-Waltz chce stworzyć oddziały patrolowo-interwencyjne ściśle współpracujące z policją oraz realizować w stolicy strategię bezpieczeństwa w obliczu zagrożenia terroryzmem.

ZDROWIE I POLITYKA SPOŁECZNA

Gronkiewicz-Waltz chce, by stałym zadaniem Biura Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy było monitorowanie stanu zdrowia mieszkańców stolicy oraz dostępności poszczególnych usług zdrowotnych. Na stronie internetowej m.st. Warszawy powstać ma dział zdrowotny z bazą danych o dostępności do usług na terenie miasta i informacją o czasie oczekiwania na porady.

Kandydatka PO zapowiada stworzenie "Warszawskiego Programu Zdrowia". W ramach jego realizacji obiecuje m.in. sfinansowanie programów profilaktyczno-zdrowotnych, reaktywację poradni przeciwgruźlicowych, stworzenie programów opieki medycznej nad młodzieżą szkolną oraz nad dziećmi w wieku 0-6 lat.

Zapowiada nawiązanie współpracy z organizacjami pozarządowymi (tzw. NGOs). Chce przekazywać im pieniądze na realizacje ważnych zadań społecznych.

MIESZKANIA

Warszawskie budownictwo mieszkaniowe potrzebuje przede wszystkim planów zagospodarowania przestrzennego - uważa Gronkiewicz-Waltz. Jak podkreśla, jedynie 15 proc. powierzchni stolicy ma pokrycie w takich planach. Tymczasem we Wrocławiu czy Gdańsku jest to poziom 30-40 proc., pod rządami Platformy zapóźnienie stolicy ma zostać wyrównane.

Miasto rządzone przez Gronkiewicz-Waltz będzie uczestniczyć w inwestycjach mieszkaniowych na zasadzie partnerstwa publiczno- prywatnego. Jak wyjaśnia kandydatka PO, przekazując aportem grunt pod inwestycje, miasto mogłoby zawierać kontrakt z deweloperem na odbiór odpowiedniej liczby mieszkań (wartość gruntu to około 30 proc. wartości inwestycji). W ten sposób Gronkiewicz-Waltz chce też przywrócić miastu zdegradowane tereny poprzemysłowe, pokolejowe i nieużytki w centrum miasta.

Gronkiewicz-Waltz chce poprzez mieszkania czynszowe tworzyć warunki pracy specjalnie poszukiwanym grupom zawodowym, mieszkania te byłyby też na określonych zasadach przyznawane młodym małżeństwom.

Uważa też, że właścicielom nieruchomości, wywłaszczonym w 1945 dekretem Bolesława Bieruta, należy - po udokumentowaniu przez nich praw własności - decyzją rady miasta zwrócić zabrane im nieruchomości. W przypadku, gdy budynki zniszczone przez wojnę zostały później odbudowane przez miasto, ich byli właściciele uzyskiwaliby prawo własności do nieruchomości za symboliczne 1 do 5 proc. ich wartości rynkowej.

EDUKACJA i SPORT

Gronkiewicz-Waltz chce zmiany ustawy oświatowej tak, by zapewnić wolność wyboru szkoły rodzicom ucznia. Proponuje też zmniejszenie liczby uczniów w klasach. Zapowiada powołanie Komisji Standardów Edukacji - organizację ekspercką. Komisja ma uwzględniać dobre praktyki oświatowe innych miast i gmin z kraju i spoza granic, by popularyzować skuteczne rozwiązania.

Chce tworzyć warunki do współpracy między szkołami wyższymi i biznesem, która mogłaby być źródłem stypendiów dla uczniów szczególnie utalentowanych.

Posłanka PO zapewnia, że inwestycje w sport, szczególnie sport szkolny i młodzieżowy, to jej priorytet. Obiecuje, że dla mieszkańców wszystkich dzielnic znajdą się środki na zagospodarowanie ogólnodostępnych stref rekreacji i sportu z infrastrukturą dla gier zespołowych, placów zabaw, miejsc wypoczynku dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Gronkiewicz-Waltz chce też szybko wykonać remont stadionu Legii i podpisać z klubem umowę długoletniej dzierżawy. Zamierza powrócić do systemu turniejów szkół w różnych dyscyplinach sportu, którym patronować miałyby kluby sportowe i samorząd.

INWESTYCJE

Gronkiewicz-Waltz chce stosować w Warszawie partnerstwo publiczno- prywatne (PPP) - formę długoterminowej współpracy miasta i wyłonionego w drodze przetargu podmiotu prywatnego dla realizacji zadań publicznych. W formule PPP chciałaby m.in. budować drugą i trzecią nitkę stołecznego metra.

Kandydatka chce wprowadzić proste i czytelne reguły zamówień publicznych. Obiecuje usprawnić administrację warszawską. Chce, aby większość spraw z Ratuszem dało się załatwić przez internet, a tam, gdzie okaże się to niemożliwe wprowadzi zasadę jednego okienka. Zapowiada utworzenie systemu informacji biznesowej, obejmującej spisy gruntów i budynków, dane o terenach inwestycyjnych, dane socjoekonomiczne oraz informacje o tendencjach na rynku pracy.

EKOLOGIA

Gronkiewicz-Waltz chce działać na rzecz ograniczenia ilości generowanych odpadów; dążyć do tego, by do roku 2013 około połowa odpadów komunalnych podlegała spaleniu, 20 proc. recyklingowi, 10 proc. kompostowaniu a reszta składowaniu. Zapowiada zmodernizowanie spalarni śmieci na Targówku i oczyszczalni ścieków Czajka na Białołęce. Dla lewobrzeżnej części miasta chce znaleźć nową lokalizację w okolicach Młocin lub Wólki Węglowej.(PAP)

laz/ och/ par/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)