Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Historyczna wizyta zwierzchnika greckiej cerkwi w Watykanie

0
Podziel się:

(szczegóły spotkania oraz dar dla Christodulosa)

(szczegóły spotkania oraz dar dla Christodulosa)

14.12.Rzym (PAP) - Benedykt XVI i zwierzchnik greckiej Cerkwi arcybiskup Christodulos w podpisanej w czwartek w Watykanie wspólnej deklaracji wyrazili gotowość kontynuowania działań na rzecz pełnej jedności chrześcijan.

Była to pierwsza oficjalna wizyta zwierzchnika greckiego prawosławia w Watykanie. Jednocześnie przypomina się, że arcybiskup Christodulos uczestniczył w pogrzebie Jana Pawła II, którego gościł w Atenach w maju 2001 roku.

W przemówieniu skierowanym do arcybiskupa Aten i całej Grecji papież zwrócił uwagę na, jak to ujął, "epokowe znaczenie" wizyty polskiego papieża w tym kraju.

Benedykt XVI mówił o potrzebie dialogu i współpracy w takich dziedzinach, jak wolność religijna w Europie oraz obrona życia i wspólnego przeciwstawiania się zeświecczeniu, nihilizmowi i relatywizmowi, które - jak podkreślił - stanowią zamach na instytucję małżeństwa.

Arcybiskup Christodulos wyraził radość ze swej pierwszej oficjalnej wizyty w Rzymie. Z uznaniem zauważył, że Benedykt XVI - wybitny teolog - jest znawcą i miłośnikiem kultury hellenistycznej.

W oficjalnych wystąpieniach nie było mowy o wizycie niemieckiego papieża w Grecji. Być może o szansach na taką podróż Benedykt XVI i jego gość rozmawiali podczas półgodzinnego spotkania w cztery oczy.

Ansa poinformowała, że na zakończenie tej rozmowy Christodulos poprosił papieża o zwrot niewielkiego fragmentu słynnej świątyni Partenon na Akropolu, przechowywanego w Muzeach Watykańskich. Według włoskiej agencji prasowej, powołującej się na rzecznika greckiego dostojnika, Benedykt XVI zadeklarował, że udzieli odpowiedzi w tej sprawie.

Przypomina się przy okazji, że od lat Grecja podejmuje intensywne działania, by odzyskać bezcenne pamiątki z Partenonu, znajdujące się przede wszystkim w British Museum w Londynie oraz innych muzeach na świecie.

Jak się zauważa, ogłoszona w czwartek wspólna deklaracja woli kontynuowania dialogu ekumenicznego i współpracy jest zasadniczo powtórzeniem dokumentu, podpisanego 4 maja 2001 roku na ateńskim Areopagu przez Christodulosa i Jana Pawła II.

Zgodnie z wolą wyrażoną jeszcze przez polskiego papieża arcybiskup Aten i Grecji otrzymał w rzymskiej bazylice świętego Pawła za Murami dwa ogniwa z łańcucha, którym według tradycji skuty był przed męczeńską śmiercią Apostoł Narodów.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)