Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indie-Rosja: Porozumienie ws. budowy czterech reaktorów atomowych

0
Podziel się:

Rosja i Indie podpisały w
czwartek w Delhi porozumienie w sprawie budowy przez Rosjan
czterech nowych reaktorów jądrowych w Indiach.

Rosja i Indie podpisały w czwartek w Delhi porozumienie w sprawie budowy przez Rosjan czterech nowych reaktorów jądrowych w Indiach.

Umowę podpisali szefowie agencji atomowych dwóch krajów oraz prezydent Rosji Władimir Putin i indyjski premier Manmohan Singh.

Władimir Putin rozpoczął w czwartek dwudniową wizytę w Indiach.

"Bezpieczeństwo energetyczne jest najważniejszym wymiarem naszego strategicznego partnerstwa. Pozycja Rosji jako globalnego lidera w kwestiach energetycznych jest szeroko uznawana" - powiedział Singh.

Porozumienie dotyczące planów budowy reaktorów, m.in. w Kudankulam na południu Indii, nie precyzuje kiedy miałoby to nastąpić. Rosja pomaga obecnie Indiom w budowie dwóch 1000- megawatowych reaktorów nuklearnych właśnie w Kudankulam.

Putin i Singh zaapelowali o "przestrzeń kosmiczną bez broni", odnosząc się do przeprowadzenia przez Chiny przed dwoma tygodniami testu broni antysatelitarnej. Pekin zaznaczył, że jest "przeciwny jakiemukolwiek wyścigowi zbrojeń w kosmosie".

Indie są drugim po Chinach największym odbiorcą rosyjskiej broni. Według ekspertów, do 80 proc. broni i wyposażenia wojskowego w Indiach dostarczanych jest przez Rosję.

Przez cały okres zimnej wojny Związek Radziecki dostarczał Indiom broń i pomoc finansową. Po upadku ZSRR dwustronna wymiana handlowa z Indiami gwałtownie spadła i ocenia się, że wynosi obecnie 3,1 mld dolarów. Delhi i Moskwa zamierzają zwiększyć ją do 10 miliardów USD do roku 2010.

Poza tym Kreml obiecuje Indiom poparcie dla ich ambicji zostania stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Po upadku dwublokowego układu sił Indie zaczęły ciążyć ku Stanom Zjednoczonym, bliskiemu sojusznikowi Pakistanu, który jest z kolei naturalnym rywalem Indii w regionie.

Obecnie stosunki łączące Delhi z Waszyngtonem jeszcze bardziej uległy zbliżeniu, zwłaszcza, gdy pod koniec zeszłego roku USA podjęły cywilną współpracę nuklearną z Indiami, zablokowaną przez ostatnie 30 lat z powodu niepodpisania przez Delhi układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Współpraca polega na eksportowaniu do Indii amerykańskich technologii i paliwa dla cywilnego wykorzystania energii jądrowej.

W zamian rząd w Delhi poddał swe cywilne instalacje atomowe kontroli międzynarodowej, która nie ma jednak prawa badać indyjskiego wojskowego potencjału nuklearnego.

Władimir Putin będzie gościem honorowym piątkowych oficjalnych obchodów głównego narodowego święta w Indiach - Dnia Republiki. (PAP)

cyk/ ro/

1183 1325 2369 3053 3220 3430 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)