Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indie: MSZ: proces pokojowy z Pakistanem trudny wobec zamachów

0
Podziel się:

Trudno będzie posunąć do przodu indyjsko-
pakistański proces pokojowy w obliczu ubiegłotygodniowych zamachów
bombowych w Bombaju - powiedział w sobotę sekretarz stanu w
indyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Trudno będzie posunąć do przodu indyjsko- pakistański proces pokojowy w obliczu ubiegłotygodniowych zamachów bombowych w Bombaju - powiedział w sobotę sekretarz stanu w indyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Shyam Saran zaznaczył, że przewidziane na przyszły tydzień indyjsko-pakistańskie spotkania na szczycie, odłożono na czas nieokreślony.

Na 20 lipca wyznaczono spotkanie sekretarzy stanów obu krajów, mających zrewidować dotychczasowe postępy w negocjacjach pokojowych. Następnego dnia miały odbyć się rozmowy ministrów spraw zagranicznych Indii i Pakistanu.

Saran oświadczył ponadto, że Indie oczekują twardego stanowiska potępiającego terroryzm ze strony państw obradujących od 15 do 17 lipca na szczycie G-8 w Petersburgu. Obserwatorem szczytu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji, jest premier Indii Manmohan Singh.

Indyjski sekretarz stanu powiedział, że premier Singh będzie naciskał na wydanie wspólnego oświadczenia (w sprawie zamachów). "(Zamachy) nie są kwestią, która dotyczy tylko Indii" - podkreślił Shyam Saran. Zaznaczył, że oświadczenie, które musi zostać wydane przez uczestników spotkania G-8, powinno jasno dawać do zrozumienia, że nie ma "podzielonego podejścia do kwestii terroryzmu".

Zamachy w Bombaju w podmiejskich pociągach spowodowały śmierć około 200 osób i raniły ponad 700.

Akty terroru w Bombaju potępili już przywódcy USA, Kanady, W. Brytanii, Francji, Włoch, Rosji, Niemiec i Unia Europejska.

Do ataków nie przyznała się żadna organizacja. Mimo to zarówno media, jak i policja wskazują na kaszmirskich separatystów. Indyjscy urzędnicy twierdzą, że najbardziej podejrzani są islamscy ekstremiści z mającej swą siedzibę w Pakistanie organizacji Laszkar-i-Taiba, a także pakistańska służba wywiadowcza ISI (Inter- Services Intelligence).

Indyjsko-pakistański proces pokojowy rozpoczął się w 2004 r. Oba kraje po podziale subkontynentu indyjskiego i uzyskaniu niepodległości w 1947 r. stoczyły ze sobą trzy wojny. (PAP)

cyk/ ls/

2408 2388 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)