Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak: Atak na telewizję, zginęło sześciu dziennikarzy

0
Podziel się:

#
większa liczba ofiar i zamachowców; dochodzi bilans ofiar z całego kraju i informacja o rządowej
ofensywie w prowincji Anbar
#

# większa liczba ofiar i zamachowców; dochodzi bilans ofiar z całego kraju i informacja o rządowej ofensywie w prowincji Anbar #

23.12. Tikrit, Karbala (PAP/EFE, AFP,AP) - Sześciu dziennikarzy zginęło i sześciu zostało rannych w poniedziałkowym ataku terrorystycznym na telewizję w Tikricie przeprowadzonym przez pięciu zamachowców, najprawdopodobniej należących do Al-Kaidy - poinformowały irackie siły bezpieczeństwa.

Pierwszy zamachowiec samobójca zdetonował przed siedzibą telewizji ładunek wybuchowy ukryty w samochodzie, a dwóch następnych wysadziło się już wewnątrz budynku; dwóch kolejnych zastrzelili policjanci.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy w Iraku zginęło dziewięciu dziennikarzy. Bagdad jest krytykowany zarówno za brak wolności prasy, jak i całkowitą bezkarność przestępców, którzy zabijają dziennikarzy - pisze AFP.

W sumie w poniedziałek w zamachach bombowych i strzelaninach w całym Iraku zginęło 26 osób.

Do zamachów doszło między innymi w dzielnicach Bagdadu Abu Ghraib i Dora, na peryferiach stolicy i w mieście Bakuba.

Rząd prowadzi od piątku w zdominowanej przez sunnitów prowincji Anbar operację militarną przeciw bojownikom Al-Kaidy; według nagrania wideo udostępnionego dziennikarzom w poniedziałek atak z powietrza miał tam zniszczyć jedną z baz terrorystów.

Premier Iraku Nuri al-Maliki zapowiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Karbali, że armia "będzie kontynuować (operację) w Anbarze, aż oczyści (prowincję) z terrorystów".

Według rządowego komunikatu siły bezpieczeństwa wspierane przez śmigłowce przeczesują też pustynię przy granicach z Syrią i Jordanią. W konflikt syryjski zaangażowali się dżihadyści z Al-Kaidy, którzy kursują między Irakiem a Syrią.

Sunniccy ekstremiści liczą na ponowne rozpętanie międzywyznaniowego konfliktu, jaki przez pierwsze lata po obaleniu dyktatury Saddama Husajna spychał Irak na krawędź wojny domowej. Zamiarom tym sprzyja konflikt w Syrii, w której sunniccy w większości rebelianci, wspierani przez bojowników Al-Kaidy, walczą z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Od początku 2013 roku w Iraku znacznie wzrosło napięcie między stanowiącymi większość ludności szyitami a sunnicką mniejszością, wśród której rozpowszechnione jest przekonanie, że rząd premiera Malikiego dąży do jej zmarginalizowania. (PAP)

fit/ mc/

15360706 15360709 15361763 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)