Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak: Human Rights Watch skrytykowała proces Saddama Husajna

0
Podziel się:

(embargo do godziny 1.00 w nocy w poniedziałek)

(embargo do godziny 1.00 w nocy w poniedziałek)

20.11.Bagdad (PAP/Reuters) - W opublikowanym w poniedziałek raporcie międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) skrytykowała zakończony wyrokiem śmierci proces Saddama Husajna, zarzucając sędziom brak niezawisłości i arbitralne traktowanie dowodów.

"Trybunał zaprzepaścił istotną okazję zaprezentowania narodowi irackiemu wiarygodnej sprawiedliwości. Zaś wydanie przezeń wyroku śmierci po nieuczciwym procesie jest nie do obrony" - oświadczył autor 97-stronicowego dokumentu Nehal Bhuta. Podstawą raportu są dziesiątki rozmów z sędziami, prokuratorami i adwokatami.

"Podejście (irackiego) gabinetu do sądu i procesu było takie jak konsumenta, który płaci pieniądze za towar. Rząd traktuje sąd jak fabrykę" - powiedział HRW pewien sędzia. Według raportu, rozpatrujący sprawę Saddama zespół sędziowski nie miał doświadczenia w prowadzeniu skomplikowanych procesów i dlatego rząd powinien na przyszłość zezwalać zagranicznym prawnikom na bezpośredni udział w takich procesach.

Jak zaznaczono, choć sąd prowadził rozprawę łącznie przez 40 dni, wysłuchał 70 świadków i zebrał tysiąc stron dokumentów, to jednak nie dostarczył adwokatom z odpowiednim wyprzedzeniem ważnych dla obrony materiałów i nie dbał o ciągłe protokołowanie na piśmie. Zeznania 29 świadków oskarżenia odczytano i włączono do akt bez możliwości zadawania świadkom pytań przez obronę.

Raport skrytykował także znaczną rotację personalną w trybunale. Spośród pięciu członków składu sądzącego, trzech w trakcie procesu zrezygnowało, a czwarty był ustawicznie nieobecny ze względu na chorobę.

HRW podkreśliła również, iż poziom fachowy obrońców był ogólnie słaby, a ponadto bardziej niż czynności procesowe interesowało ich składanie deklaracji politycznych. (PAP)

dmi/ kan/

3144

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)