Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak: Jeden z liderów Armii Mahdiego zatrzymany

0
Podziel się:

Żołnierze Wielonarodowej Dywizji Centrum-
Południe zatrzymali w Iraku Mohammeda E. S. - jednego z liderów
Armii Mahdiego, odpowiedzialnego m.in. za przemyt broni i rakiet -
poinformował PAP rzecznik dywizji ppłk Włodzimierz Głogowski

Żołnierze Wielonarodowej Dywizji Centrum- Południe zatrzymali w Iraku Mohammeda E. S. - jednego z liderów Armii Mahdiego, odpowiedzialnego m.in. za przemyt broni i rakiet - poinformował PAP rzecznik dywizji ppłk Włodzimierz Głogowski

Zatrzymania terrorysty należącego do Armii Mahdiego - milicji radykalnego szyickiego duchownego Muktady as-Sadra - dokonano w miejscowości Afak ok. 30 km na wschód od Diwaniji. Żołnierze ze Zgrupowania Sił Specjalnych WDCP zaskoczyli poszukiwanego w jego domu.

Jak podkreśla ppłk Głogowski, zatrzymanie Mohammeda E. S. jest efektem trwającej od połowy listopada operacji "Lwi Skok".

Zdaniem dowódcy Wielonarodowej Dywizji gen. Tadeusza Buka, wyniki działań wskazują na coraz lepszą współpracę wojsk kolacji z irackimi siłami bezpieczeństwa. W jego ocenie, nie bez znaczenia jest również współpraca z mieszkańcami prowincji Kadisija.

Celem operacji "Lwi Skok" jest przywrócenie porządku w tej prowincji, poprzez m.in. budowę 11 baz patrolowych, w których służbę pełnią iraccy żołnierze i policjanci.

Jak informuje ppłk Głogowski, podczas operacji irackie siły bezpieczeństwa współpracując z żołnierzami WD CP, skonfiskowały m.in. ok. 300 karabinów maszynowych, prawie 17 tys. szt. amunicji, 123 ładunki wybuchowe domowej roboty oraz 240 granatów moździerzowych różnego kalibru.

Sukces operacji "Lwi skok" - jak wielokrotnie mówił gen. Buk - stworzy warunki do przekazania lokalnym władzom i policji odpowiedzialności za bezpieczeństwo w prowincji.

Polskie wojska, zgodnie z zapowiedziami rządu Donalda Tuska, mają zostać wycofane z Iraku w 2008 r. W czwartek szef MON Bogdan Klich, poinformował posłów sejmowej komisji obrony, że skierował do premiera projekt wniosku dotyczący przedłużenia polskiej misji w Iraku na przyszły rok. Ma on zostać przekazany prezydentowi.

Jak poinformował wówczas minister, postanowienie obejmowałoby czas od 1 stycznia do 30 października przyszłego roku, tak aby zrealizować sejmową zapowiedź premiera z listopada, że "za rok o tej porze misja w Iraku będzie zakończona".

Obecnie w Iraku przebywa IX zmiana, którą kierują gen. Buk; w jej ramach służbę pełni ok. 900 żołnierzy. Kolejne zmiany - X i XI - są przygotowywane. (PAP)

ktl/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)