Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak: Szyicki sojusz Malikiego chce zmian w projekcie paktu bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Szyickie partie wchodzące w skład
rządzącej irackiej koalicji premiera Nuriego al-Malikiego
oświadczyły w niedzielę, że chcą zmian w projekcie paktu
bezpieczeństwa, który ma być podpisany z USA. Wcześniej projekt
uznawany był za ostateczny.

Szyickie partie wchodzące w skład rządzącej irackiej koalicji premiera Nuriego al-Malikiego oświadczyły w niedzielę, że chcą zmian w projekcie paktu bezpieczeństwa, który ma być podpisany z USA. Wcześniej projekt uznawany był za ostateczny.

Liderzy szyickiego sojuszu spotkali się w niedzielę, aby wysłuchać opinii Malikiego na temat paktu bezpieczeństwa.

"Obok pozytywnych punktów, jakie zostały zawarte w tym porozumieniu, są inne które wymagają więcej czasu, więcej dyskusji, więcej dialogu i poprawek" - ogłosili w oświadczeniu liderzy.

W sobotę minister spraw zagranicznych Hosziar Zebari oświadczył, że Bagdad i Waszyngton uważają projekt umowy za ostateczny i ciężko będzie go zmienić. Zapowiedział, że będzie przekazany do akceptacji parlamentowi, który może albo go przyjąć, albo odrzucić, nie może natomiast wprowadzać w nim zmian.

Sojusz dwóch szyickich partii, do którego należy premier Maliki ma 85 miejsc w 275 osobowym parlamencie. Jeśli premier chce, by umowa z USA została zaakceptowana znaczną większością głosów potrzebuje zgody swoich sojuszników z innych ugrupowań.

Sprzeciw zapowiedział już dysponujący 30 głosami antyamerykański blok Muktady as-Sadra. Przeciwko porozumieniu protestowały w sobotę w Bagdadzie dziesiątki tysięcy zwolenników radykalnego szyickiego duchownego.

Projekt paktu bezpieczeństwa ogłoszony w tym tygodniu zakłada, że amerykańcy żołnierze opuszczą Irak do 2011 roku chyba, że Bagdad poprosi, by zostali. Irackie władze będą mogły również sądzić amerykańskich żołnierzy za przestępstwa popełnione po służbie. Porozumienie musi być zaakceptowane przez iracki parlament do końca tego roku, kiedy wygasa obecny mandat ONZ.(PAP)

keb/ kar/

2055 1748

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)