Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak: Ważny rurociąg wciąż niegotowy - stracono 14,8 mld USD

0
Podziel się:

Budowa ważnego, ale krótkiego
rurociągu w Iraku z pól naftowych w Kirkuku do rafinerii w Bajdżi
jest opóźniona o przeszło dwa lata, wskutek czego budżet iracki
stracił 14,8 mld dolarów potencjalnych wpływów ze sprzedaży
benzyny i innych produktów - podali audytorzy rządu USA.

Budowa ważnego, ale krótkiego rurociągu w Iraku z pól naftowych w Kirkuku do rafinerii w Bajdżi jest opóźniona o przeszło dwa lata, wskutek czego budżet iracki stracił 14,8 mld dolarów potencjalnych wpływów ze sprzedaży benzyny i innych produktów - podali audytorzy rządu USA.

Jak pisze wtorkowy "Washington Post", 50-kilometrowy rurociąg ma zastąpić starą, popsutą magistralę, która od lat przecieka. Amerykańska firma Halliburton miała zbudować go do marca 2004 roku, ale robót nie skończono do dzisiaj.

W rezultacie ropę, która mogłaby po przeróbce stać się ważnym źródłem dochodów państwa, trzeba magazynować z budowanych naprędce, otwartych zbiornikach, a Irak płaci miliony dolarów za importowaną benzynę.

Na budowę rurociągu przeznaczono 82 mln dolarów z funduszy irackich, ale nie wiadomo, jaką część tych pieniędzy wydano.

Ważnym powodem opóźnień jest zły stan bezpieczeństwa na terenach między Kirkukiem i Bajdżi, około 220 km na północ od Bagdadu. Czterech podwykonawców odmówiło ukończenia budowy odcinków rurociągu w miejscach, gdzie ma on przecinać kanały nawadniające, podając jako powód groźby ze strony rebeliantów i wypadki uprowadzenia personelu.

Audytorzy wytykają jednak firmom, które podjęły się budowy rurociągu, a także kierującemu całością przedsięwzięcia Korpusowi Saperów Sił Lądowych USA, brak należytego nadzoru nad pracą podwykonawców.

Starym rurociągiem, gdy jest czynny, można tłoczyć do pół miliona baryłek ropy dziennie. Przepustowość nowego ma wynieść 800 tysięcy b/d.

Nikt nie wie dokładnie, kiedy nowy rurociąg będzie gotowy. Według niedawnego raportu biura zamówień przy Pentagonie, jeden z odcinków rurociągu jest ukończony w 80 procentach. Jednak Korpus Saperów podał, że wykonano tam zaledwie 10 procent robót.

Sami audytorzy przyjrzeli się rurociągowi ze śmigłowca i napisali w raporcie, że "dostrzegli niewiele oznak postępu", widzieli natomiast rozległe wycieki ropy ze starego rurociągu i opary unoszące się nad miejscami wycieków.

Gen. William H. McCoy z Korpusu Saperów powiedział, że raport audytorów "nie uwzględnia w wystarczającym stopniu wpływu stanu bezpieczeństwa i działalności partyzantów na powodzenie tego przedsięwzięcia". (PAP)

xp/ ap/

0750 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)