Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran uznał propozycję "szóstki" za "zadowalającą podstawę" do negocjacji

0
Podziel się:

Teheran za "zadowalającą podstawę"
do negocjacji uznał w niedzielę propozycję pięciu stałych członków
Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin i
Rosji) oraz Niemiec w sprawie udzielenia pomocy w rozwoju
energetyki atomowej w Iranie.

Teheran za "zadowalającą podstawę" do negocjacji uznał w niedzielę propozycję pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin i Rosji) oraz Niemiec w sprawie udzielenia pomocy w rozwoju energetyki atomowej w Iranie.

Skrytykował jednocześnie decyzję odesłania kwestii irańskiego programu nuklearnego do Rady Bezpieczeństwa i groźbę sankcji wobec odmowy zawieszenia wzbogacania uranu. "Szóstka" żądała, aby Iran najpóźniej do 15 lipca udzielił odpowiedzi na ich ofertę - termin minął w sobotę. Iran oświadczył, że odpowie 22 sierpnia.

Przedstawiciele "szóstki" uzgodnili w środę w Paryżu, że kwestia irańskiego programu nuklearnego powróci do Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdyż - jak argumentował szef francuskiej dyplomacji Phillipe Douste-Blazy - Irańczycy "nie wykazali kompletnie żadnych przejawów świadczących o tym, że są gotowi, aby poważnie rozmawiać o treści propozycji".

Jednak, jak argumentował w niedzielę podczas konferencji prasowej w Teheranie rzecznik irańskiego MSZ Hamid Reza Asefi, "pogróżki są nie do przyjęcia". "Właściwą drogą jest dialog. W ten sposób możemy osiągnąć zadowalające rezultaty" - oświadczył.

Odnosząc się do szczytu G-8 w Petersburgu, gdzie przywódcy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata (USA, Japonii, Niemiec, Kanady, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii) i Rosji mają poruszyć również kwestię irańskiego programu atomowego, podkreślił, że G-8 ma przed sobą dwie opcje.

"Jedna to ścieżka logiki, druga to ścieżka skrajności. Mamy nadzieję, że grupa G-8 uwzględni w swych obradach zalecenia logiczne" - tłumaczył Asefi.

Dodał, że odesłanie sprawy do Rady Bezpieczeństwa nie jest konstruktywne. "Nie ważne, jaka będzie treść rezolucji (ONZ), oznacza to, że nie przyjęli drogi dialogu".

Szczegółów oferty pomocy w rozwoju irańskiej energetyki jądrowej nie ujawniono, wiadomo jednak, że w zamian "szóstka" zażądała, by Iran wstrzymał program wzbogacania uranu.

Zachód oskarża Iran, że jego program atomowy zmierza do produkcji broni nuklearnej. Teheran temu zaprzecza. (PAP)

zab/ ls/

1321 1235 arch. int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)