Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irlandia: Rząd w kryzysie rozważa sprzedaż na złom podwodnych kabli

0
Podziel się:

Irlandzkie ministerstwo łączności rozważa możliwość wyciągnięcia na ląd
zalegających na dnie morza bezużytecznych, miedzianych kabli telekomunikacyjnych i sprzedaż ich na
złom dla podreperowania stanu państwowej kasy.

Irlandzkie ministerstwo łączności rozważa możliwość wyciągnięcia na ląd zalegających na dnie morza bezużytecznych, miedzianych kabli telekomunikacyjnych i sprzedaż ich na złom dla podreperowania stanu państwowej kasy.

Jak pisze tygodnik "Sunday Independent", autorem pomysłu jest poseł rządzącej Fine Gael Joe McHugh przekonany, iż wysoka cena miedzi z recyklingu, sięgająca 8 tys. euro za tonę, oznacza, że operacja odzyskania kabli może się opłacać.

McHugh zgłosił w tej sprawie interpelację w parlamencie, a następnie napisał do ministra Pata Rabbitte'a odpowiadającego za łączność, energię i zasoby naturalne, który obiecał, że rozważy propozycję. Na początku resort zajmie się ustaleniem prawa własności do kabli, a następnie rachunkiem ekonomicznym przedsięwzięcia.

Postępy technologii satelitarnej oznaczają, że dla kabli na dnie morza nie ma zastosowania.

Pierwszy kabel na irlandzkim dnie morskim położono w 1850 r. Łączy wysepkę Valentia w hrabstwie Kerry z Nową Fundlandią w Kanadzie. Od tego czasu różnych kabli przybyło.

"Stare miedziane kable mogą z łatwością być wyciągnięte z dna przez holowniki, a następnie sprzedane na rynku" - uzasadniał w swym liście McHugh.

"Resort powinien oszacować ilość bezużytecznej miedzi na irlandzkim dnie morskim i opracować techniczne aspekty jej wydobycia. Dla państwa i dla rynku pracy może z tego wyniknąć namacalna korzyść" - dodał.(PAP)

asw/ ksaj/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)