Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jamróz i Mazurkiewicz kandydatami na wiceprezesa TK

0
Podziel się:

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Adam Jamróz i Marek Mazurkiewicz są
kandydatami na wiceprezesa Trybunału, przedstawionymi prezydentowi przez Zgromadzenie Ogólne
Trybunału - poinformowało biuro prasowe TK.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Adam Jamróz i Marek Mazurkiewicz są kandydatami na wiceprezesa Trybunału, przedstawionymi prezydentowi przez Zgromadzenie Ogólne Trybunału - poinformowało biuro prasowe TK.

Wiceprezesa TK wybiera prezydent RP. Kadencja obecnego wiceprezesa Janusza Niemcewicza upływa w marcu 2010.

78-letni Mazurkiewicz jest profesorem prawa, sędzią, był posłem na Sejm I, II, III kadencji (SLD). Sędzią Trybunału Konstytucyjnego jest od 2001 roku; jego kadencja upływa w grudniu 2010.

Mazurkiewicz w 1984 r. zgłosił SB we Wrocławiu, że dostał z Niemiec broszurę Stowarzyszenia Rozwoju Kontaktów Międzynarodowych; z inspiracji SB podczas prywatnego wyjazdu do RFN miał nawiązać bezpośredni kontakt z tym stowarzyszeniem - wynika z katalogu IPN.

Zarządzeniem z 29 stycznia 2009 r. prokurator IPN zarządził o pozostawieniu sprawy lustracji Marka Mazurkiewicza - bez dalszego biegu wobec niestwierdzenia wątpliwości co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą.

64-letni Jamróz jest profesorem prawa, autorem ponad 100 publikacji, w tym 20 książkowych, był też senatorem. W lipcu 2003 roku został wybrany na sędziego TK; jego kadencja upływa w 2012 roku. W trakcie rozprawy dot. lustracji w maju 2007 roku poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS) oświadczył przed TK, że sędziowie Adam Jamróz i Marian Grzybowski byli zarejestrowani jako źródła informacji wywiadu PRL.

Prezes TK Jerzy Stępień zarzucił mu wtedy, że nie podał wcześniej, iż Jamróz odmówił współpracy. W lipcu 2008 r. prokurator IPN zarządził o pozostawieniu sprawy lustracji Jamroza bez biegu - wobec niestwierdzenia wątpliwości co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą.

W ubiegłotygodniowym liście prezes TK Bohdan Zdziennicki do prezesa IPN Janusza Kurtyki pytał, na jakiej podstawie prawnej dane o czynnościach o charakterze wewnętrznym udostępniane są przez IPN opinii publicznej. Zdziennicki pisze, że terminologia stosowana w informacjach zamieszczanych na stronie IPN zalicza do postępowania lustracyjnego czynności o charakterze wewnętrznym.(PAP)

dom/ malk/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)