Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janusz Krupski - szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

0
Podziel się:

Premier powołał wiceprezesa IPN Janusza
Krupskiego na stanowisko Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób
Represjonowanych - poinformowało w piątek Centrum Informacyjne
Rządu. Krupski w kwietniu wygrał konkurs na to stanowisko.

Premier powołał wiceprezesa IPN Janusza Krupskiego na stanowisko Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Rządu. Krupski w kwietniu wygrał konkurs na to stanowisko.

W momencie otrzymania nominacji Krupski przestanie pełnić funkcję wiceprezesa IPN.

Janusz Krupski jest z wykształcenia historykiem, byłym działaczem opozycji demokratycznej i redaktorem niezależnego pisma "Spotkania" w latach 1977-88. W latach 1980-1981 był koordynatorem Sekcji Historycznej Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego, a następnie Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.

Jako ekspert brał udział w pracach sejmowej komisji do zbadania skutków stanu wojennego (1992-1993) i Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Od 2000 roku był zastępcą prezesa IPN. W 2005 roku został wybrany do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Krupski został w kwietniu wybrany przez komisję konkursową spośród trzech kandydatów, ubiegających się o to stanowisko. Trzyetapowy konkurs został przeprowadzony przez Urząd Służby Cywilnej. Wśród kandydatów byli także były kierownik Urzędu Jan Turski i Stefan Kraszewski z Warszawy. Turski, który w marcu został odwołany ze stanowiska po sprawie związanej z przyznaniem gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu Krzyża Zesłańców Sybiru, wycofał się z ostatniego etapu konkursu.

Konkurs na stanowisko szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych został rozpisany przez ministra pracy i polityki społecznej na podstawie ustawy z 27 lipca 2005 roku o przeprowadzaniu konkursów na stanowiska kierowników centralnych urzędów administracji rządowej. Oferty w konkursie można było składać od 23 stycznia do 6 lutego. Później zostały przekazane do Urzędu Służby Cywilnej, gdzie trwało postępowanie konkursowe.

Zgodnie z ustawą z 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, znowelizowaną w 2005 roku, kierownik Urzędu, wyłoniony w drodze konkursu, powoływany jest przez prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Kadencja kierownika Urzędu trwa 5 lat. (PAP)

dom/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)