Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Już 30 obywateli Rosji pochodzenia polskiego otrzymało Kartę Polaka

0
Podziel się:

Już 30 obywateli Rosji pochodzenia polskiego
otrzymało Kartę Polaka. W czwartek w Ambasadzie RP w Moskwie
dokument ten uroczyście wręczono 12 osobom. Odebrały go one z rąk
wiceministra spraw zagranicznych Jana Borkowskiego.

Już 30 obywateli Rosji pochodzenia polskiego otrzymało Kartę Polaka. W czwartek w Ambasadzie RP w Moskwie dokument ten uroczyście wręczono 12 osobom. Odebrały go one z rąk wiceministra spraw zagranicznych Jana Borkowskiego.

Borkowski podziękował uczestnikom ceremonii za trwanie przy polskości i języku polskim. "Różnymi drogami przyszliście do obecnego miejsca zamieszkania. Historia każdego z was jest częścią historii Polski" - podkreślił.

Wiceszef polskiego MSZ oświadczył też, że troska o Polaków na Wschodzie jest jednym z priorytetów rządu Polski.

Walentyna Markowa, jedna z osób, które otrzymały Kartę Polaka, podziękowała władzom Polski za ustanowienie tego dokumentu. "Nastąpił dzień, o którym długo marzyliśmy; dzień, w którym otrzymaliśmy dowód przynależności do narodu polskiego" - wyznała.

"Żal tylko, że obok nas nie ma naszych rodziców. Nie doczekali tej pięknej chwili, a to oni przekazali nam miłość do Macierzy" - dodała, nie ukrywając wzruszenia.

Diana Graczyk z Wydziału Konsularnego Ambasady poinformowała PAP, że moskiewska placówka przyjęła jak dotąd 92 wnioski o nadanie Karty Polaka. Podobnie, jak przekazała konsul, jest w innych okręgach konsularnych na terytorium Rosji - w Petersburgu, Kaliningradzie i Irkucku.

"Osoby aplikujące nie mają większych problemów z procedurą. Wiedzą, jakie dokumenty powinny przynieść. Wnioski rozpatrywane są na bieżąco. Nie ma żadnych kolejek" - poinformowała Graczyk.

Anna Łobanowa, kolejna z osób, które odebrały Kartę Polaka, powiedziała PAP, że wniosek złożyła miesiąc temu.

Liczbę Polaków zamieszkujących Rosję szacuje się na 300 tys. Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie ocenia, że o przyznanie Karty Polaka może wystąpić od kilku do kilkunastu tysięcy rodaków.

Karta Polaka wprowadziła ułatwienia i przywileje dla Polaków zamieszkałych na Wschodzie, gdyż nie jest tam uznawane podwójne obywatelstwo. Umożliwia m.in. refundację wizy Schengen, dostęp do polskich szkół i uczelni, ułatwia uzyskiwanie stypendiów, podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Karta Polaka jest wydawana przez konsula; jest ważna przez 10 lat od momentu przyznania i może być przedłużana na wniosek zainteresowanego.

Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością - w tym przynajmniej bierną znajomość języka polskiego, wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej; bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.

Ustawa o Karcie Polaka weszła w życie 29 marca. Jak podał wiceminister Borkowski, w 15 krajach, do których jest adresowana, polskie placówki przyjęły do rozpatrzenia 5 tys. wniosków.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)