Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kaczmarek o LFO: główny wątek śledztwa to zniszczenie akt przez UOP

0
Podziel się:

6.3.Warszawa (PAP) - Prokurator krajowy Janusz Kaczmarek
poinformował w poniedziałek PAP, że zniszczenie w 2002 r. w
Urzędzie Ochrony Państwa dokumentów związanych z aferą
Laboratorium Frakcjonowania Osocza jest głównym przedmiotem
śledztwa warszawskiej prokuratury okręgowej. Podkreślił, że sprawa
trafiła do stolicy już w sierpniu 2005 r.

6.3.Warszawa (PAP) - Prokurator krajowy Janusz Kaczmarek poinformował w poniedziałek PAP, że zniszczenie w 2002 r. w Urzędzie Ochrony Państwa dokumentów związanych z aferą Laboratorium Frakcjonowania Osocza jest głównym przedmiotem śledztwa warszawskiej prokuratury okręgowej. Podkreślił, że sprawa trafiła do stolicy już w sierpniu 2005 r.

Dodał, że poprosił już prokuratorów o sprawdzenie doniesień "Gazety Wyborczej", iż inny wątek śledztwa dotyczy tego, czy w 2002 r. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski namawiał do zatuszowania sprawy.

Kaczmarek podkreślił, że sprawa trafiła do warszawskiej prokuratury okręgowej w sierpniu 2005 r. "Prokuratura Apelacyjna w Rzeszowie wyłączyła wtedy z głównego śledztwa w sprawie LFO wątek zniszczenia materiałów przez UOP i przekazała go do Warszawy, gdzie doszło do tego zniszczenia" - dodał Kaczmarek.

"Gazeta Wyborcza" podała w poniedziałek, że warszawska prokuratura przejęła "na początku tego roku" dwa "najbardziej polityczne" wątki śledztwa w sprawie afery LFO.

Pierwszy wątek to zeznania Mariusza Łapińskiego, ministra zdrowia w rządzie Leszka Millera, który w śledztwie w sprawie LFO w Tarnobrzegu zeznał - jak pisze "GW" - że w 2002 r. był przez urzędników Kancelarii Prezydenta RP i samego prezydenta namawiany do pomocy w wyciszeniu afery z nieudaną inwestycją.

Według Łapińskiego, do spotkania doszło na przełomie lutego i marca 2002 r. u szefa gabinetu prezydenta Aleksandra Kwasniewskiego, Marka Ungiera. Mieli być przy tym szef kancelarii premiera Millera Marek Wagner, szef UOP Zbigniew Siemiątkowski oraz Włodzimierz Wapiński, współzałożyciel LFO i przyjaciel Kwaśniewskiego. Według "GW", Łapiński twierdzi, że namawiali go oni, by Ministerstwo Zdrowia przejęło patronat nad LFO i doprowadzając do końca zaczętą inwestycję, zdjęło odpowiedzialność z Wapińskiego. Na spotkanie "miał wpaść" prezydent Kwaśniewski.

Według "Gazety", śledztwo ma związek z działaniami służb specjalnych, wracających na polecenie ministra Zbigniewa Wassermanna do spraw, w których występują nazwiska czołowych polityków lewicy. "Głównym celem jest tutaj b. prezydent, a afera LFO, w którą zamieszane są bliskie mu osoby, jest bardzo smacznym kąskiem dla tych, którzy chcą uderzyć w Kwaśniewskiego" - twierdzi informator "GW".

Zdaniem gazety, drugi wątek to "zaginięcie w UOP dokumentów operacyjnego rozpracowania LFO". Nie wiadomo, o jakie materiały chodzi. Choć UOP przez kilka lat rozpracowywał LFO, to w ABW, która jest następczynią UOP, nie ma po tym śladu - twierdzi "GW". Gazeta cytuje b. szefów UOP i ABW, że wszystkie dokumenty dotyczące LFO przekazano do prokuratury lub CBŚ.

Spółka Laboratorium Frakcjonowania Osocza, która jako jedyna w kraju miała produkować leki z osocza krwi, zaciągnęła w 1997 r. kredyt 32 mln dolarów. Gwarancji w 60 proc. udzielał ówczesny rząd Włodzimierza Cimoszewicza. Produkcja nigdy nie ruszyła, a spółka kredytu nie spłaciła. Bank wezwał rząd do zapłaty 14,3 mln dolarów.

Na warszawski proces w sprawie czeka już Wiesław Kaczmarek, oskarżony przez tarnobrzeską prokuraturę, że jako minister gospodarki w rządzie Cimoszewicza wydał nierzetelną opinię, która zdecydowała o przyznaniu LFO poręczenia Skarbu Państwa.

Innym podejrzanym jest też Wapiński, któremu zarzucono pomoc w przywłaszczeniu mienia spółki głównemu podejrzanemu Zygmuntowi N., który czeka w Wielkiej Brytanii na ekstradycję do Polski. Zygmunt N. był pomysłodawcą przedsięwzięcia, założycielem i prezesem spółki. Tarnobrzeska prokuratura chce mu postawić zarzuty wyłudzenia 21 mln dolarów kredytów na budowę LFO, przywłaszczenia 8 mln dolarów i ponad miliona euro na szkodę spółki oraz poświadczenia nieprawdy. (PAP)

sta/ bno/ itm/

14:17 06/03/06

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)