Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalemba: decyzja KE ws. zwrotu 79,9 mln euro dotyczy lat 2004-2006

0
Podziel się:

#
dochodzi komunikat MRiRW
#

# dochodzi komunikat MRiRW #

03.05. Warszawa (PAP) - Decyzja KE dot. zwrotu 79,9 mln euro z funduszy rolnych, nałożona na Polskę za niewystarczające kontrole wniosków o wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej dotyczy wniosków z lat 2004-2006 - oświadczył w piątek PAP minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że zażąda od Polski zwrotu 79,9 mln euro z funduszy na rozwój obszarów wiejskich.

"To jest decyzja KE. Polska się odwoła od tego wszystkiego do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Czekamy na uzasadnienie, jak ono będzie, to będziemy mogli coś więcej powiedzieć" - powiedział Kalemba w piątek PAP.

"Chciałbym jednoznacznie oświadczyć, że te sankcje dotyczą naboru wniosków w latach 2004-2006" - powiedział PAP Kalemba. Dodał, że dopiero gdy otrzymamy uzasadnienie tej decyzji, poznamy szczegóły tej sprawy. Strona polska nie dostała jeszcze oficjalnej decyzji wykonawczej Komisji.

Kalemba nie określił na ile - jego zdaniem - realne jest, że Polska faktycznie będzie zmuszona do oddania kwoty, której żąda KE.

W komunikacie wydanym w piątek przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznaczono, że odwołanie trafi do Sądu Unii Europejskiej. "Zapowiadana kara, 10 proc. przyznanych środków, jest w opinii MRiRW zbyt wysoka w odniesieniu do wskazanych przez audytorów Komisji Europejskiej nieprawidłowości" - zaznaczono.

W komunikacie MRiRW wskazano, że zapowiedziana przez KE kara dotyczy wspierania gospodarstw niskotowarowych z ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004-2006. "Polska realizowała ten program zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej. Ze wsparcia mogły korzystać gospodarstwa rolne, których dochód roczny nie przekraczał 4,8 tys. euro" - zaznaczył resort rolnictwa.

Resort rolnictwa wskazał, że rozdysponowanie pieniędzy odbywało się na podstawie trzech rozporządzeń Rady Ministrów i ministra rolnictwa z lat 2004-2005. W oparciu o te przepisy w dwóch terminach: 1 lutego-22 marca 2005 r. oraz 6-16 listopada 2006 r., przyjmowane były wnioski wraz z planami rozwoju gospodarstwa. "Wsparcie finansowe w wysokości 1,25 tys. euro rocznie przyznawane było na okres nie dłuższy niż pięć lat" - poinformowało MRiRW.

"W 2007 roku zakończyła się weryfikacja wniosków łącznie z biznesplanami oraz zostały wydane ostatnie decyzje o przyznaniu wsparcia" - zaznaczyło ministerstwo. W związku tym - dodało - ostanie środki zostały wypłacone w 2012 r.

"Kontrole realizacji biznesplanów prowadzone były przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po trzech latach od przyznania pomocy. Kontrole te odbywały się w oparciu o przepisy ustanowione w latach 2004-2006. W przypadku stwierdzenia ich naruszenia wydawane były decyzje administracyjne o zaprzestaniu wsparcia lub zwrocie nienależnych środków" - poinformowano w komunikacie.

W ramach procedury rozliczania wydatków KE ukarała w sumie 14 krajów członkowskich. W konsekwencji tej decyzji do budżetu UE powrócić ma w sumie ok. 230 mln euro. Największe kwoty ma zwrócić Grecja - łącznie 107,6 mln euro. (PAP)

stk/ mja/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)