Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Policja poszukuje sprawców dewastacji na zabytkowym cmentarzu żydowskim

0
Podziel się:

Policja w Kaliszu wszczęła dochodzenie w
sprawie ustalenia okoliczności i sprawców dewastacji płyt
nagrobnych (macew) na miejscowym cmentarzu żydowskim -
poinformowała w środę PAP Monika Rataj z zespołu prasowego
miejscowej policji.

Policja w Kaliszu wszczęła dochodzenie w sprawie ustalenia okoliczności i sprawców dewastacji płyt nagrobnych (macew) na miejscowym cmentarzu żydowskim - poinformowała w środę PAP Monika Rataj z zespołu prasowego miejscowej policji.

We wtorek policja otrzymała zawiadomienie o trzecim w minionych dwóch miesiącach przypadku zniszczeń na tej nekropolii. "Legitymujemy osoby przebywające o zmierzchu i wieczorem w pobliżu cmentarza, wykonujemy inne czynności w tej sprawie" - powiedziała Rataj.

Nekropolia w Kaliszu jest jedną z największych i najlepiej zachowanych w kraju. Na poniedziałek zapowiedziano spotkanie strażników miejskich z opiekunami najczęściej dewastowanych zabytkowych cmentarzy: żydowskiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego.

W minionych dwóch miesiącach połamano na cmentarzu żydowskim tablicę w języku polskim, upamiętniającą miejsce pochówku kaliskich Żydów, których szczątki przeniesiono ze zniszczonego przez Niemców w czasie wojny innego, trzynastowiecznego cmentarza. Przewrócono później jeszcze dwie tablice, będące elementami budowanego pomnika pamięci - poinformowała PAP Halina Marcinkowska, pełnomocnik Wyznaniowej Gminy Żydowskiej we Wrocławiu i opiekun kaliskiej nekropolii.

Zniszczenia usunięto przed Wszystkimi Świętymi. We wtorek doszło do kolejnej profanacji cmentarza. Poprzewracano i połamano sześć macew, z których tylko jedną będzie można z powrotem postawić.

Historycy szacują, że przed wojną w Kaliszu mieszkało około 20-30 tysięcy Żydów. Większość z nich nie przeżyła okupacji, dziś mieszka w tym mieście niewielu potomków ocalałych.

W 1264 r. Bolesław Pobożny nadał Żydom w Kaliszu, po raz pierwszy w Polsce, tzw. statut kaliski. Ustanowił nim autonomię gmin żydowskich oraz zapewnił m.in. ochronę osobistą mienia i pełnię swobód religijnych.(PAP)

zak/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)