Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Prof. Jan Tarasin patronem Galerii Sztuki

0
Podziel się:

Biuro Wystaw Artystycznych (BWA) w Kaliszu zmieniło w piątek nazwę i od tego
dnia będzie kontynuować swoją działalność jako Galeria Sztuki im. Jana Tarasina. Ten wybitny
artysta urodził się w Kaliszu, był bardzo związany ze swoim rodzinnym miastem.

Biuro Wystaw Artystycznych (BWA) w Kaliszu zmieniło w piątek nazwę i od tego dnia będzie kontynuować swoją działalność jako Galeria Sztuki im. Jana Tarasina. Ten wybitny artysta urodził się w Kaliszu, był bardzo związany ze swoim rodzinnym miastem.

Zmarły w 2009 r. w Warszawie prof. Tarasin był wybitnym artystą i teoretykiem sztuki, znanym na całym świecie. "Nadanie jego imienia naszej placówce to nobilitacja i wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie do staranniejszego doboru wystaw prezentujących postawy twórcze, poszukujące, zadające pytania, a może i próby odpowiedzi. Bo - jak mówił - sztuka ciągle ponawia próby" - powiedział PAP dyrektor nowej galerii, Marek Rozpara.

Ostatnią wystawę profesora zaprezentowano w Kaliszu w marcu ubiegłego roku. Przekazane wtedy przez Tarasina dzieła z tej ekspozycji stały się, zgodnie z jego wolą, własnością ówczesnego BWA i Kalisza. "Profesor zawsze podkreślał związki z rodzinnym miastem" - mówi Rozpara.

Pierwszą wystawę w nowej Galerii poświęcono Tarasinowi. Pokazano na niej kilkanaście płócien, serigrafii oraz zdjęć ze spotkań w Kaliszu. Z tej okazji wydano również katalog, w którym o Tarsinie opowiadają znani artyści, m.in. Andrzej Wajda, Leonard Sobieraj i prof. Ksawery Piwocki.

"Kiedyś Tarasin powiedział do mnie: +Wiesz, Andrzej, dla malarza najlepszym towarzystwem jest on sam+. Od tej chwili wiedziałem już, dlaczego nasze drogi po krakowskiej Akademii rozeszły się. On został artystą malarzem, a ja reżyserem filmowym. Własne towarzystwo nie wystarczyło i nie wstaję rano, jeśli nie czeka na mnie ekipa filmowa złożona ze stu osób" - napisał reżyser.

Jak podkreślił, niezłomna wiara w malarstwo prowadziła rękę Tarasina przez całe życie. "Przyglądałem się temu z podziwem, widząc wokoło rozpaczliwe poszukiwania sensu malarstwa" - wspomina Wajda.

Patron kaliskiej Galerii był malarzem, grafikiem, fotografem, autorem esejów o sztuce. Urodził się w 1926 r. w Kaliszu. Ukończył krakowską ASP. W latach 1987-1990 był rektorem ASP w Warszawie.

Ekspozycję można oglądać do 9 października.(PAP)

zak/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)