Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Wystawa o świętach i rocznicach w PRL

0
Podziel się:

Jeszcze trwały działania wojenne na frontach II wojny światowej, gdy 1 maja
1945 r. ulicami polskich miast maszerowały pochody pierwszomajowe, pozdrawiane z prowizorycznych
trybun honorowych przez nową "ludową władzę" - o latach 1945-1989 r. opowiada otwarta w piątek w
Kaliszu wystawa o obchodach świąt i rocznic w Polsce Ludowej.

Jeszcze trwały działania wojenne na frontach II wojny światowej, gdy 1 maja 1945 r. ulicami polskich miast maszerowały pochody pierwszomajowe, pozdrawiane z prowizorycznych trybun honorowych przez nową "ludową władzę" - o latach 1945-1989 r. opowiada otwarta w piątek w Kaliszu wystawa o obchodach świąt i rocznic w Polsce Ludowej.

Autorzy ekspozycji przypomnieli, że w 1946 r. w kalendarzu pojawiło się Święto Odrodzenia Polski (22 lipca - ogłoszenie manifestu PKWN). W maju tego roku były aż trzy święta: 1-Majowe Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Zwycięstwa (9 maja). Po roku zabroniono organizowania obchodów Konstytucji 3 Maja, a manifestacje brutalnie rozpędzono.

Ludowa władza zlikwidowała również obchody Święta Wojska Polskiego (15 sierpnia), zastępując je w 1950 r., obchodzonym 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, Dniem Ludowego Wojska Polskiego.

Zadbano o "ludzi pracy", poświęcając poszczególnym grupom zawodowym jeden dzień z kalendarza. W ten sposób wyróżniano pracowników różnych gałęzi przemysłu - górników, stoczniowców i innych. Na ekspozycji pokazano m.in. zdjęcia z czynów partyjnych, obrzędów socjalistycznych i świąt obowiązujących w PRL - 8 marca (Dzień Kobiet), 23 lutego (powstanie Armii Ludowej), 14 kwietnia (Święto Kosmosu i Aeronautyki), 16 kwietnia (Święto Włókniarza), 9 Maja (Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności) i wielu innych. Po 1989 r. zrezygnowano jednak z obchodzenia tych komunistycznych świąt.

Ozdobą ekspozycji jest zdjęcie uśmiechniętego prezydenta Bolesława Bieruta, ściskającego kilkuletnią dziewczynkę w przeddzień Dnia Dziecka.

Wystawę przygotowano z materiałów archiwalnych PAP, oddziałów IPN w Gdańsku, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu, bibliotek uniwersyteckich, muzeów. Można ją oglądać do końca grudnia.(PAP)

zak/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)