Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kanclerz Austrii i marszałek polskiego Sejmu o eurokonstytucji

0
Podziel się:

Marszałek Sejmu Ludwik Dorn i kanclerz
Austrii Alfred Gusenbauer rozmawiali w poniedziałek o Traktacie
Konstytucyjnym UE, podziale głosów w Radzie UE oraz o najbliższym
szczycie Unii w Brukseli.

Marszałek Sejmu Ludwik Dorn i kanclerz Austrii Alfred Gusenbauer rozmawiali w poniedziałek o Traktacie Konstytucyjnym UE, podziale głosów w Radzie UE oraz o najbliższym szczycie Unii w Brukseli.

Jak powiedział PAP rzecznik marszałka Witold Lisicki, kanclerz Austrii uważa, że w kwestii liczenia głosów Wspólnota powinna przyjąć system podwójnej większości zapisany w Traktacie Konstytucyjnym.

Dorn opowiada się z kolei za postulatem Polski, która chce pierwiastkowego systemu głosowania w Radzie UE.

Takie same stanowisko przedstawił premier Jarosław Kaczyński, który poniedziałek rano także rozmawiał z Gusenbauerem. Szef polskiego rządu powtórzył, że pierwiastkowy system głosowania w Radzie UE jest rozwiązaniem najlepszym. Szef rządu ma nadzieję, że Polska nie będzie zmuszona nie poprzeć mandatu na Konferencję Międzyrządową.

W tzw. systemie pierwiastkowym głos każdego kraju jest obliczony na podstawie pierwiastka kwadratowego z liczby jego ludności. W efekcie siła głosu przeliczona na pojedynczego obywatela mniejszego państwa członkowskiego jest dowartościowana, większego zaś - osłabiona.

Lisicki podkreślił, że kanclerz Austrii i marszałek Sejmu "zgodzili się, że negocjacje w sprawie traktatu powinny zakończyć się szybko" - dodał.

"Według marszałka, odejście od systemu nicejskiego jest ze strony Polski daleko idącym kompromisem" - powiedział Lisicki.

Na szczycie 21-22 czerwca w Brukseli przywódcy mają przyjąć mandat w sprawie otwarcia tzw. Konferencji Międzyrządowej, która - jak życzy sobie niemieckie przewodnictwo, Komisja Europejska i Parlament Europejski - do końca 2007 przyjmie nowy traktat UE. Chodzi o to, by nowy dokument został ratyfikowany do czasu nowych wyborów do Parlamentu Europejskiego w połowie 2009 roku.

Polska opowiada się za tym, by w mandacie zapisano, że dalszej dyskusji podlega system ważenia głosów w Radzie Europejskiej. Głównym elementem polskiej propozycji jest zastąpienie systemem pierwiastkowym przewidzianego w eurokonstytucji systemu głosowania tzw. podwójną większością.(PAP)

ajg/ ann/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)