Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kard. Dziwisz: rodzina to szczególna wartość

0
Podziel się:

O rodzinie, która jest szczególną wartością każdej społeczności mówił podczas
homilii w Boże Ciało kard. Stanisław Dziwisz. Apelował, by trud wychowania dzieci nie spoczywał
tylko na barkach rodziców; instytucję związków partnerskich nazwał nieporozumieniem.

O rodzinie, która jest szczególną wartością każdej społeczności mówił podczas homilii w Boże Ciało kard. Stanisław Dziwisz. Apelował, by trud wychowania dzieci nie spoczywał tylko na barkach rodziców; instytucję związków partnerskich nazwał nieporozumieniem.

"Ze zdrowych rodzin, otwartych na życie, wyrasta zdrowe społeczeństwo. Przypominamy tę oczywistą prawdę, bo zdajemy sobie sprawę, jak krucha jest dzisiejsza polska rodzina" - mówił metropolita krakowski podczas uroczystości na krakowskim Rynku Głównym.

Przestrzegał, że więzi małżeńskie, które powinny być najsilniejszymi więziami międzyludzkimi, często w obliczu trudności nie wytrzymują próby. "Plaga i tragedia" rozwodów - jak mówił - stanowi wyzwanie dla Kościoła i dla wszystkich poczuwających się do odpowiedzialności za los narodu.

Według metropolity krakowskiego ciężar wychowania dzieci nie może spoczywać tylko na rodzicach, ale musi być rozłożony solidarnie na całe społeczeństwo. "To kolejne, nadal aktualne zadanie dla ludzi stanowiących prawa w naszej ojczyźnie" - apelował.

Hierarcha skrytykował inicjatywy zmierzające do wprowadzenia do polskiego prawodawstwa instytucji związków partnerskich, które określił jako "zasadnicze nieporozumienie".

"Nikt i nic nie zastąpi pierwotnej, naturalnej i fundamentalnej wspólnoty małżeńskiej mężczyzny i kobiety, którzy postanawiają iść razem przez całe życie, w doli i niedoli, w zdrowiu i chorobie, i których miłość jest płodna, rodząca nowe życie" - mówił.

Według niego instytucja związków partnerskich to rozwiązanie ułatwiające rozpad związku i rodziny. "Byłaby to próba wprowadzenia prawa nie licującego z historią naszego narodu. Byłby to demontaż rodziny. Żaden rząd, żaden parlament nie jest do tego upoważniony. Wcale nie musimy w tym naśladować niektórych europejskich państw" - apelował.

Kardynał Dziwisz przypomniał, że przed Polską, która od lipca obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej, otwiera się wielka szansa i zarazem wielkie zadanie.

"To zadanie będzie polegać na przypominaniu chrześcijańskich korzeni Europy i podejmowaniu działań zmierzających do powrotu do źródeł jej tożsamości, do przywrócenia chrześcijańskich wartości w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym" - zaznaczył.

Podczas homilii metropolita krakowski mówił też, że "jedynie przed Bogiem możemy i powinniśmy klękać".

"Przed człowiekiem, nawet jeżeli jest księdzem, nie powinno się klękać. Trzeba natomiast pochylać się nad człowiekiem, nad jego sprawami i problemami, nad jego cierpieniami i potrzebami, nad jego lękami i nadziejami. Nad człowiekiem powinniśmy się pochylać wszyscy. Również ci, a zwłaszcza ci, którym powierzono władzę, a z nią troskę o dobro wspólne" - dodał. (PAP)

rgr/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)