Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kard. Kasper: Polska ważna w dialogu ekumenicznym z prawosławiem

0
Podziel się:

Polska jest ważnym miejscem dialogu
ekumenicznego pomiędzy prawosławiem i Kościołem katolickim -ocenił
przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan
kard. Walter Kasper.

Polska jest ważnym miejscem dialogu ekumenicznego pomiędzy prawosławiem i Kościołem katolickim -ocenił przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper.

Polska, ponieważ graniczy z prawosławną Rosją, jest w związku z tym szczególnie istotnym miejscem budowania relacji między obiema religiami - mówił kard. Kasper na konferencji prasowej przed wieczornym spotkaniem Ojca Świętego Benedykta XVI z kościołami uczestniczącymi w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE).

Kasper pytany, czy w związku z taką oceną i wagą, którą papież przykłada do współpracy ekumenicznej, można się spodziewać wizyty Benedykta XVI w Rosji, odparł, że do tej pory brak żadnych konkretnych projektów w tej sprawie. "Na razie o tym nie mówimy, potrzebne są inne kroki wcześniej" - zaznaczył.

Papież ma się spotkać w czwartek o 19.00 w kościele luterańskim Św. Trójcy w Warszawie z wiernymi innych wyznań chrześcijańskich.

Przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej i prawosławny arcybiskup wrocławsko-szczeciński abp Jeremiasz powiedział, że oczekuje po tym spotkaniu dalszego rozwoju dialogu międzywyznaniowego. "Musimy współpracować, bo są wyzwania, którym oddzielnie nie możemy sprostać: sekularyzacja ludzi, konsumpcjonizm i wyzwania wynikające z globalizacji" - mówił.

Zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce bp Janusz Jagucki podkreślał, że należy poszukiwać wspólnych korzeni i na nich budować porozumienie miedzy Kościołami wschodnim i zachodnim, pamiętać o wspólnych męczennikach z początków chrześcijaństwa na obecnych polskich terenach - np. św. Wojciechu. "Łączy nas wspólna wiara, za którą byliśmy prześladowani. Naziści i komuniści - wszyscy prześladowali, chrześcijanie podlegali tym systemom totalitarnym" - przypomniał.

Jagucki wyjaśnił, że wieczorna modlitwa odbywać się będzie w kościele zbudowanym wokół centralnie umieszczonego krzyża. "Wierni stają wokół krzyża, który ma przypominać o pokucie, ale też braterskiej miłości i pojednaniu" - mówił.

Ks. Marcin Brzóska, wikariusz biskupa Kościoła ewangelicko- augsburskiego, przypomniał, że Kościół Św. Trójcy jest ważnym miejscem spotkań i nabożeństw ekumenicznych. Tam 9 czerwca 1991 r. z papieżem Janem Pawłem II spotkali się przedstawiciele Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej.

W spotkaniu ma wziąć udział ok. 800 osób.

Polska Rada Ekumeniczna jest najstarszą narodową organizacją ekumeniczną w Europie. Do Rady należą Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Polskokatolicki i Kościół Starokatolicki Mariawitów. Działania PRE i Kościoła katolickiego koordynuje komisja wspólna.(PAP)

ago/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)