Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Apel o obronę i rozwój chrześcijańskiego dziedzictwa

0
Podziel się:

Rada Duszpasterska Archidiecezji Katowickiej wzywa wiernych do modlitwy i
zaangażowania m.in. w sprawy poszanowania prawa do życia, ochrony rodziny, przeciwstawienie się
wypieraniu chrześcijaństwa i jego symboli na margines życia społecznego.

Rada Duszpasterska Archidiecezji Katowickiej wzywa wiernych do modlitwy i zaangażowania m.in. w sprawy poszanowania prawa do życia, ochrony rodziny, przeciwstawienie się wypieraniu chrześcijaństwa i jego symboli na margines życia społecznego.

Jak poinformował PAP rzecznik archidiecezji katowickiej, Rada zebrała się w środę pod przewodnictwem metropolity katowickiego arcybiskupa Damiana Zimonia. Wystosowała apel do "wszystkich wiernych i do ludzi dobrej woli" po rozważeniu treści encykliki papieża Benedykta XVI "Caritas in Veritate".

"Wzywamy do szczególnej modlitwy oraz do zaangażowania zwłaszcza w dziedzinach: poszanowania i promowania praw człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci; ochrony i rozwoju rodziny opartej na monogamicznym małżeństwie między osobami odmiennej płci; zapewnienia społecznej ochrony nieletnim przed pornografią i bezideowym wychowaniem" - napisali członkowie Rady Duszpasterskiej.

Zaapelowali także o działania na rzecz ofiar "współczesnych form zniewolenia". W apelu proszą o wzmożenie inicjatyw na rzecz prawa do wolności religijnej w sferze publicznej oraz do przestrzegania zasad etycznego rozwoju ekonomicznego.

"Wyrażając solidarność z tymi, którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości, apelujemy o odwagę w przeciwstawianiu się wypieraniu chrześcijaństwa i jego symboli na margines życia społecznego, co prowadzi do negowania duchowych i kulturowych podstaw europejskiej cywilizacji" - napisali członkowie Rady.

Ten akapit apelu należy wiązać m.in. z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie krzyży we włoskich szkołach. Trybunał w Strasburgu uznał niedawno, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Orzeczenie zostało wydane w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii.

Abp Zimoń już raz odniósł się do orzeczenia Trybunału, podczas mszy w Święto Niepodległości. "Ta decyzja nie liczy się z prawdą historyczną Włoch i Europy. Wyrok jest niezrozumiały, budzi poważne zastrzeżenie" - ocenił wtedy abp Zimoń.(PAP)

kon/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)