Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Debata o miastach: kryzys - nowe wyzwania i zagrożenia

0
Podziel się:

Europejskie miasta w kryzysie stają przed nowymi zagrożeniami i wyzwaniami,
więc polityka spójności powinna być m.in. zorientowana terytorialnie; rozwój miast wymaga większego
angażowania mieszkańców - m.in. takie tezy postawiono na konferencji "Miasto 2012".

Europejskie miasta w kryzysie stają przed nowymi zagrożeniami i wyzwaniami, więc polityka spójności powinna być m.in. zorientowana terytorialnie; rozwój miast wymaga większego angażowania mieszkańców - m.in. takie tezy postawiono na konferencji "Miasto 2012".

Spotkanie odbyło się w piątek w Katowicach.

"Zmieniające się dynamicznie warunki życia i kryzys gospodarczy powodują, że europejskie miasta stają przed nowymi zagrożeniami, ale i wyzwaniami. Polityka spójności powinna pozwolić na sprostanie jednym i drugim, a w tym celu powinna zostać zintegrowana i zorientowana terytorialnie. Dzięki temu staną się one motorem wzrostu dla swoich województw i regionów" - podkreślił organizator konferencji "Miasto 2012", europoseł Jan Olbrycht (PO - EPL).

Olbrycht w Parlamencie Europejskim przewodniczy poświęconej polityce miejskiej intergrupie "Urban". Konferencja dotyczyła m.in. przygotowania miast do kolejnego budżetu UE na lata 2014-2020. W spotkaniu uczestniczył m.in. Christian Svanfeldt z dyrekcji Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej.

Svanfeldt omówił m.in. wnioski raportu KE "Cities of Tomorrow". Zgodnie z nim inwestycje w miastach powinny być w najbliższym czasie nadal wspierane, jednak ze względu na ich złożony charakter, zarządzanie tym procesem powinno przekraczać ograniczenia sektorowe i w sposób kompleksowy koncentrować się na danym obszarze.

Svanfeldt zaakcentował też potrzebę wyznaczania celów rozwojowych w miastach w odniesieniu do większych obszarów - w przeciwieństwie do działań doraźnych i punktowych. Jak mówił, rozwój miast wymaga zwiększania zaangażowania w te procesy różnych partnerów, przede wszystkim mieszkańców. To z kolei oznacza potrzebę wprowadzania nowych, bardziej partycypacyjnych i elastycznych form zarządzania miastami.

Przedstawiając związane z miastami propozycje narzędzi w nowym rozporządzeniu regulującym politykę spójności na lata 2014-2020 Svanfeldt wymienił m.in. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli zespół przedsięwzięć, które mogłyby być realizowane w ramach jednego lub kilku programów operacyjnych, a także Zintegrowany Zrównoważony Rozwój Miast (pięcioprocentowa pula ze środków krajowych na rozwój regionalny) - mający wzmacniać spójność terytorialną.

Wśród działań finansowanych w ramach poszczególnych priorytetów inwestycyjnych Svanfeldt wskazał m.in. promocję ograniczania emisji CO2 w miastach, poprawę jakości środowiska naturalnego w miastach, rewitalizację terenów poprzemysłowych, zmniejszanie zanieczyszczenia powietrza oraz rozwój zrównoważonego transportu miejskiego.

Olbrycht, który jest sprawozdawcą tego rozporządzenia w Parlamencie Europejskim, chwalił propozycję zintegrowanego i terytorialnego podejścia do polityki spójności, rozwiązania przełamujące sektorowość, a także założenie wielofunduszowości programów operacyjnych.

Zgodnie z jego wyliczeniem kwota na inwestycje realizowane w sposób zintegrowany na terenach zurbanizowanych mogłaby sięgnąć w skali Polski łącznie ok. 8 mld zł. Prócz tego miasta, tak jak dotychczas, będą realizować projekty w ramach programów operacyjnych.

Olbrycht zamierza zabiegać o rezygnację z zawartego w projekcie rozwiązania, by państwa UE ustalały listy miast mające dostawać finansowanie w ramach pięcioprocentowej puli. Zamierza optować też za tym, by w całym dokumencie miasta były rozumiane nie w sensie administracyjnym, lecz w sensie terytoriów posiadających określone funkcje (zgodnie z nowym podejściem KE). (PAP)

mtb/ son/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)