Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Śląscy społecznicy i naukowcy na TEDxRawaRiver

0
Podziel się:

Kilkanaścioro śląskich społeczników, artystów i naukowców oraz ok. stu
zaangażowanych społecznie, w większości młodych osób, uczestniczyło w sobotę w zorganizowanej w
Katowicach konferencji TEDxRawaRiver. Tematem wiodącym było życie w rzeczywistości miasta.

Kilkanaścioro śląskich społeczników, artystów i naukowców oraz ok. stu zaangażowanych społecznie, w większości młodych osób, uczestniczyło w sobotę w zorganizowanej w Katowicach konferencji TEDxRawaRiver. Tematem wiodącym było życie w rzeczywistości miasta.

TED (skrót angielskich słów technologia, rozrywka i design) jest organizacją non-profit, zajmującą się "ideami wartymi upowszechniania". Początkowo, 28 lat temu, chodziło o czterodniową konferencję organizowaną regularnie w Kalifornii. Obecnie TED to wiele projektów; coroczna konferencja pozostaje jednak najpopularniejszym z nich. Czołowi myśliciele i działacze z całego świata przedstawiają na niej 18-minutowe wystąpienia, udostępniane potem na stronie internetowej TED.com.

Program TEDx to cykl imprez organizowanych przez fanów TED na całym świecie. Litera "x" w nazwie oznacza, że konferencja jest organizowana lokalnie na licencji TED. Dotąd w Polsce zorganizowano kilka takich imprez, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Sobotnia konferencja TEDxRawaRiver (od nazwy przepływającej przez Katowice rzeki Rawy) była pierwszą przeprowadzoną na Górnym Śląsku.

W tym roku wszystkie konferencje TEDx zorganizowane 13 października na całym świecie odnosiły się do tematu przewodniego "Miasta 2.0". Przygotowano dla nich wspólne wątki, dotyczące sztuki, edukacji, żywności, zdrowia, mieszkalnictwa, gier, przestrzeni publicznej oraz bezpieczeństwa. Do tych wątków w swoich wystąpieniach odnosili się również uczestnicy katowickiej konferencji.

Jak przekazał PAP rzecznik TEDxRawaRiver Paweł Wyszomirski, sobotnie prelekcje najczęściej dotyczyły szeroko pojętych idei związanych z miastem. Blogerka i publicystka Aleksandra Czapla-Oslislo akcentowała np., że to sami ludzie szkodzą sobie i swojemu otoczeniu, kupując śmieciowe jedzenie i niszcząc własną kuchnię. Twórczyni koncepcji przywrócenia Warty Poznaniowi Edyta Wiśniewska mówiła o współistnieniu miast i rzek.

Socjolog i samorządowiec Adam Hajduga odwoływał się do katowickich zabytków poprzemysłowych mówiąc o bogactwie drzemiącym i często niedostrzeganym w historycznym dziedzictwie miast. Zajmujący się m.in. robotyką medyczną i telemedycyną twórca robota kardiochirurgicznego Robin Heart Zbigniew Nawrat opowiadając o robotyce uczulał na potrzebę takiego urządzania miast, by - prócz ludzi i samochodów - w przyszłości mogły w nim radzić sobie również roboty.

Na scenie pojawili się także znani śląscy architekci Tomasz Konior i Robert Konieczny, artysta Piotr Szmitke, znany ze wspierania studentów odnoszących sukcesy na wyścigach ultraoszczędnych pojazdów wykładowca konstrukcji maszyn na Politechnice Śląskiej Marek Wyleżoł, wykładająca historię sztuki w Uniwersytecie Śląskim Irma Kozina czy dziennikarz naukowy Tomasz Rożek.

Konwencja konferencji TEDx nie dopuszcza do dyskusji podczas konferencji, zachęca jednak uczestników (zebranych w ściśle ograniczonej liczbie) do włączenia się we wspieranie - w różny sposób - przedstawianych koncepcji. Na wstępne omówienie ew. form zaangażowania jest czas w kuluarach.

Publiczność może też deklarować wsparcie (nie finansowe, a np. poprzez wolontariacki udział) dla przedstawianych w dwuminutowych prezentacjach akcji społecznych. Najwięcej takich deklaracji, ok. 40 proc., zebrała koncepcja ożywienia dworca kolejowego w katowickiej dzielnicy Ligota poprzez stworzenie tam przestrzeni aktywności artystycznej.

Sobotnią konferencję TEDxRawaRiver zorganizowano w pomieszczeniach prywatnej Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.(PAP)

mtb/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)