Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Twórczość Ewalda Gawlika w Galerii Sztuki Pogranicza

0
Podziel się:

Obrazy jednej z największych indywidualności wśród śląskich twórców
nieprofesjonalnych, członka tzw. grupy janowskiej Ewalda Gawlika można oglądać na wystawie "W
pracowni mistrza Ewalda" otwartej w Galerii Sztuki Pogranicza Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Obrazy jednej z największych indywidualności wśród śląskich twórców nieprofesjonalnych, członka tzw. grupy janowskiej Ewalda Gawlika można oglądać na wystawie "W pracowni mistrza Ewalda" otwartej w Galerii Sztuki Pogranicza Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Ewald Gawlik (1919-1993) uprawiał przede wszystkim malarstwo olejne, malował pejzaże, martwe natury oraz sceny rodzajowe związane z Nikiszowcem i Giszowcem (obecnie dzielnice Katowic).

"Pretekstem do narracji wystawy przybliżającej jego twórczość jest obraz +Pracownia+, na którym znajduje się sztaluga z malowanym obrazem i puste podobrazia. Na tej podstawie prezentowane są obrazy ukazujące różnorodne wątki tematyczne charakterystyczne dla malarza - fragmenty śląskiego krajobrazu, ukochany Giszowiec, tętniące życiem Katowice" - poinformowała PAP Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego w Katowicach. ˙ Pierwszej wystawy indywidualnej Gawlik doczekał się w 1974 roku. Obecnie jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych - między innymi w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskim w Zabrzu oraz Muzeum Historii Katowic. W Giszowcu znajduje się m.in. tzw. "Gawlikówka" - dawna jego pracownia, która obecnie pełni funkcję izby pamięci.

Ewald Gawlik urodził się w Nikiszowcu (obecnie dzielnica Katowic). Już w dzieciństwie przejawiał talent plastyczny. Podczas nauki w gimnazjum był uczniem absolwenta akademii sztuki w Monachium - Józefa Belmera. Następnie uczęszczał na lekcje malarstwa i rysunku do pracowni Pawła Stellera oraz do szkoły malarstwa prowadzonej przez Czesława Rzepińskiego.

Na początku drugiej wojny światowej chciał rozpocząć studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale wywieziony został na przymusowe roboty w okolice Drezna. "Tam większość wolnego czasu spędzał w Galerii Drezdeńskiej. Po interwencji ojca i zwolnieniu z prac przymusowych pomyślnie zdał egzamin do drezdeńskiej akademii, jednak powołanie go do Wehrmachtu zniweczyło jego marzenia o ukończeniu studiów artystycznych" - poinformowała Piękoś.

Przez dwa lata przebywał w Laponii, następnie walczył na froncie wschodnim. Ciężko ranny został odesłany do jednostek pomocniczych we Francji. Po zakończeniu wojny przebywał w niewoli. Na Śląsk powrócił w 1947 roku i ponownie musiał odłożyć studia artystyczne. Rozpoczął pracę w kopalni "Wieczorek" w Katowicach.

W przykopalnianym domu kultury od 1946 roku działała grupa górników malarzy-amatorów obecnie nazywana grupą janowską. Duchowym przywódcą grupy był Teofil Ociepka. Fenomen ich malarstwa został przedstawiony w filmie "Angelus" Lecha Majewskiego. Do najwybitniejszych twórców grupy janowskiej zalicza się także m.in. Pawła i Leopolda Wróbli, Gerarda Urbanka, Pawła Stolorza, Eugeniusza Bąka.

Wystawę "W pracowni mistrza Ewalda" będzie można oglądać do 1 września.(PAP)

ktp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)