Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE apeluje o ujednolicenie niektórych zasad podatku CIT w UE

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaapelowała w środę do
krajów członkowskich UE o poparcie planów wprowadzenia pewnych
wspólnych zasad opodatkowania przedsiębiorstw w Unii Europejskiej.
Kontrowersyjna propozycja ma zostać przedstawiona w 2008 roku.

Komisja Europejska zaapelowała w środę do krajów członkowskich UE o poparcie planów wprowadzenia pewnych wspólnych zasad opodatkowania przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Kontrowersyjna propozycja ma zostać przedstawiona w 2008 roku.

"Wkraczamy w kluczową fazę dopracowania technicznych szczegółów tego ambitnego rozwiązania. Polityczne poparcie jest teraz niezwykle potrzebne" - oświadczył na konferencji prasowej komisarz ds. podatkowych i celnych Laszlo Kovacs.

Zapowiedział, że Komisja gotowa jest pracować nad zasadami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), mimo oporu Wielkiej Brytanii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Cypru i Malty.

Te siedem krajów - wyjaśnił komisarz - wyrażało w zeszłym roku "zaniepokojenie, wątpliwości albo sprzeciw". Zdaniem Kovacsa uda się je przekonać, kiedy szczegóły propozycji zostaną ujawnione. Najbliższą okazją do wymiany poglądów będzie spotkanie ministrów finansów krajów UE w Luksemburgu 5 czerwca.

Kovacs przekonuje, że wspólne zasady mają uprościć system CIT w UE i sprawić, że będzie on bardziej przejrzysty dla przedsiębiorców", co poprawi konkurencyjność unijnej gospodarki. Nie chodzi natomiast o harmonizację stawek podatkowych, czy zamach na dochody poszczególnych krajów.

"Kraje członkowskie same zrozumieją, że te zasady nie będą ograniczały ich suwerenności w sprawach podatkowych" - powiedział komisarz.

Dla niektórych krajów UE podatki są drażliwym tematem. Część "starej Europy" zarzuca nowym krajom członkowskim nieuczciwe konkurowanie o inwestorów niższymi podatkami i tym tłumaczy trudną sytuację społeczno-gospodarczą u siebie. Słowo "harmonizacja podatków" budzi jednak sprzeciw krajów, które wierzą, że niskie podatki sprzyjają wzrostowi gospodarczemu, a harmonizacja ma oznaczać zwiększenie obciążeń dla przedsiębiorców.

W nowych krajach UE CIT wynosi średnio 21 proc., w starych zaś - 31 proc.

Systemy podatkowe są domeną krajów członkowskich i jakiekolwiek uzgodnienia wymagają zgody wszystkich zainteresowanych rządów.

Kovacs podkreślił, że Komisja chce ułatwić działalność przedsiębiorcom, którzy obecnie, działając na terenie całej UE, muszą zmierzyć się z 27 różnymi systemami podatkowymi. Czasem rodzi to trudności, gdy władze jednego kraju nie chcą uznać wyników finansowych (zwłaszcza strat) osiągniętych gdzie indziej, narażają przedsiębiorstwa na dodatkowe koszty, podwójne opodatkowanie i zniechęcają do inwestowania.

Reforma zaproponowana przez Kovacsa ma zlikwidować te problemy poprzez ujednolicenie sposobu określania podstawy opodatkowania, dlatego - jak on sam powiedział - ma silne poparcie ze strony biznesu. Stosowanie unijnych zasad ma być fakultatywne - firmy mają same decydować, czy będzie to dla nich korzystne w zależności od tego, czy i w jakim zakresie chcą korzystać ze skali unijnego rynku wewnętrznego.

Prace nad konkretnymi rozwiązaniami jeszcze trwają, więc nie wiadomo, jaki kształt ostatecznie przybierze propozycja. Kovacs nie krył, że w miarę możliwości chce uniknąć wyjątków, odliczeń czy specjalnych reżimów dla takich czy innych branż.

W przypadku akceptacji przez kraje członkowskie, wejścia w życie nowych rozwiązań można spodziewać się najwcześniej w 2010 roku.

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/

podatki
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)