Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: Strategia zmniejszenia o 25 proc. liczby wypadków przy pracy do 2012 roku

0
Podziel się:

Komisja Europejska przedstawiła w środę nową
pięcioletnią strategię, która zakłada zmniejszenie w całej UE o
jedną czwartą liczby wypadków i chorób zawodowych.

Komisja Europejska przedstawiła w środę nową pięcioletnią strategię, która zakłada zmniejszenie w całej UE o jedną czwartą liczby wypadków i chorób zawodowych.

"Każdego roku odnotowuje się 4 mln wypadków przy pracy, co powoduje olbrzymie koszty dla gospodarki europejskiej. Znaczna ich część spada na systemy zabezpieczenia socjalnego oraz finanse publiczne" - powiedział w środę komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równouprawnienia Vladimir Szpidla.

Komisarz jest przekonany, że polepszając poziom zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, zwiększa się wydajność i jakość ich pracy, a tym samym wspiera wzrost europejskiej gospodarki i konkurencyjność UE. Utrata zysku spowodowana nieobecnością w pracy kosztuje europejskich pracowników około 1 mld euro rocznie. Pracodawcy muszą ponosić koszty związane z wypłatą świadczeń chorobowych, zatrudnianiem pracowników czasowych oraz ze spadkiem wydajności, a wiele z tych kosztów nie jest ubezpieczonych.

Swe ambitne cele KE tłumaczy m.in. dotychczasowymi osiągnięciami. W latach 2002-2004 aż o 17 proc. zmalała w Unii, liczącej wówczas 15 krajów członkowskich, liczba wypadków śmiertelnych oraz o 20 proc. liczba wypadków powodujących co najmniej trzydniową nieobecność w pracy.

Zdaniem KE sytuacja nie jest jednak całkiem zadowalająca. Największe ryzyko wypadków przy pracy istnieje w takich sektorach jak budownictwo, rolnictwo, transport i ochrona zdrowia, a najbardziej narażeni na nie są pracownicy młodzi, migranci oraz pracownicy starsi. Szczególnie wiele wypadków ma miejsce w małych i średnich przedsiębiorstwach (82 proc. wszystkich wypadków przy pracy oraz 90 proc. wypadków śmiertelnych).

Strategia KE obejmuje działania na poziomie europejskim i na poziomach krajowych. Wśród nich jest poprawa i uproszczenie obowiązującego prawodawstwa (np. dla pracowników wyeksponowanych na azbest czy hałas). KE chce też, by każdy kraj określił i wdrożył strategię krajową, dostosowaną do konkretnych warunków danego państwa. Strategie te powinny obejmować najbardziej zagrożone sektory i przedsiębiorstwa.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)