Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: wciąż za mało działań na rzecz integracji Romów

0
Podziel się:

Komisja Europejska wezwała w środę kraje UE do zwiększenia wysiłków na
rzecz integracji Romów. Państwa wciąż robią za mało, by walczyć z dyskryminacją tej społeczności,
która w UE liczy od 10 do 12 mln osób - powiedziała komisarz sprawiedliwości Viviane Reding.

Komisja Europejska wezwała w środę kraje UE do zwiększenia wysiłków na rzecz integracji Romów. Państwa wciąż robią za mało, by walczyć z dyskryminacją tej społeczności, która w UE liczy od 10 do 12 mln osób - powiedziała komisarz sprawiedliwości Viviane Reding.

Jeśli chodzi Polskę, KE zarekomendowała skupienie się m.in. na ograniczaniu segregacji w szkołach.

Od kiedy dwa lata temu państwa UE wprowadziły w życie krajowe strategie integracji Romów, odnotowano postępy w tej dziedzinie, ale raczej "na zasadzie wyjątku niż reguły" - poinformowała Reding, która przedstawiła w środę w Brukseli coroczny raport KE na ten temat.

Wśród pozytywnych przykładów działań na rzecz integracji Romów i zwalczania ich dyskryminacji w UE Reding wymieniła przeszkolenie w Hiszpanii ok. 160 policjantów pod kątem przeciwdziałania dyskryminacji etnicznej oraz zarezerwowanie w Rumunii 15 tys. miejsc dla Romów m.in. w szkołach i na uniwersytetach. "Niewiele jest jednak takich pozytywnych przykładów" - powiedziała komisarz. "Czas najwyższy, by strategie przeradzały się w konkretne działania" - podkreśliła.

Reding dodała, że większość państw UE nie przeznaczyła wystarczających zasobów z budżetów krajowych, by wdrażać krajowe strategie.

"Romowie żyją w gettach, są ofiarami dyskryminacji i rasistowskich uwag" - zaznaczyła Reding. Są oni "obywatelami Europy i dlatego obowiązkiem krajów członkowskich jest położenie kresu ich marginalizacji" - mówiła.

Unijny komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor poinformował, że czterech na pięciu Romów w UE żyje w ubóstwie, a tylko jedna trzecia pracuje. "Jedynie połowa romskich dzieci chodzi do przedszkola" - dodał.

KE przedstawiła też w środę propozycję zaleceń dla krajów UE, by poprawić sytuację Romów, w tym dostęp do edukacji, zatrudnienia, służby zdrowia i mieszkań. Na realizację tych celów kraje powinny przeznaczać nie tylko środki z funduszy europejskich, ale też z budżetów krajowych i środki prywatne - zaapelowała KE.

Według KE Polska w swojej strategii powinna zawrzeć konkretniejsze propozycje dotyczące poprawy sytuacji Romów na rynku pracy, skupić się na walce z segregacją romskich dzieci w szkołach, w tym na nauce języka polskiego, a także ułatwić Romom dostęp do mieszkań, m.in. socjalnych.

KE podkreśliła, że niezbędne jest większe zaangażowanie polskich władz lokalnych we wdrażanie tych działań.

W Polsce według polskich władz żyje 12,7 tys. Romów, a według szacunków Rady Europy 32,5 tys.

Z Brukseli Julia Potocka (PAP)

jhp/ awi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)