Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE zaaprobowała polski plan i priorytety polityki spójności na lata 2007-13

0
Podziel się:

(UWAGA! Embargo do 9 maja do godz. 13.00)

(UWAGA! Embargo do 9 maja do godz. 13.00)

8.5.Bruksela (PAP) - Komisja Europejska zatwierdziła polski plan i priorytety polityki spójności na lata 2007-13, czyli tzw. Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia (NSRO) - dokument określający, w jaki sposób Polska zainwestuje 67 mld euro z unijnych funduszy.

Jego uroczyste podpisanie nastąpi w środę w niemieckim mieście Hof podczas konferencji na temat polityki spójności w latach 2007- 13, z udziałem komisarz ds. polityki regionalnej Danuty Huebner i minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej.

Polska będzie największym spośród wszystkich krajów członkowskich beneficjentem unijnych funduszy - w ciągu kolejnych siedmiu lat może otrzymać aż 67 mld euro z całej puli 347,4 mld euro na politykę spójności w budżecie UE na lata 2007-13.

Głównym priorytetem zawartym w polskich NSRO jest stworzenie do 2013 roku pół mln nowych miejsc pracy oraz podniesienie dochodu na głowę mieszkańca do 65 proc. unijnej średniej.

Polska zamierza zrealizować priorytety zawarte w NSRO w formie 21 programów operacyjnych, na które składa się 5 programów narodowych i 16 regionalnych - dla każdego z województw.

Największy jest program operacyjny "Infrastruktura i Środowisko", który zakłada inwestycje w wysokości prawie 28 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Kolejne to "Kapitał Ludzki" (ok. 10 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego), "Innowacyjna Gospodarka" (8,3 mld euro), "Rozwój Polski Wschodniej" (2,27 mld euro) i program dla administracji wdrażającej programy unijne - "Pomoc Techniczna" (517 mln).

Pozostałe 16,5 mld euro ma być wydane poprzez 16 regionalnych programów operacyjnych.

Urzędnicy KE podkreślają z zadowoleniem, że aż 64 proc. planowanych w Polsce inwestycji z unijnych funduszy na latach 2007- 13 jest związane z unijną lizbońską strategią wzrostu gospodarczego i konkurencyjności. "Cieszy nas, że przewidziane są znaczne środki na innowacje, badania i nowe technologie, a nie tylko infrastrukturę" - powiedział PAP jeden z urzędników KE.

Dla porównania: z dostępnej dla Polski puli funduszy z polityki spójności w latach 2004-2006 na badania i innowacje przeznaczono 4,6 proc. W latach 2007-13 Polska chce na te cele wydać 14,7 proc. dostępnych środków.

Ponadto KE ocenia, że polski program dość dobrze dzieli unijne środki na te, za których wydawanie będą odpowiadały regiony, oraz te zarządzane przez administrację centralną.

KE planuje zatwierdzenie polskich programów operacyjnych w sierpniu tego roku.

Inga Czerny(PAP)

icz/ kot/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)