Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE zatwierdziła już wszystkie programy regionalne Polski

0
Podziel się:

Komisja Europejska zatwierdziła już
wszystkie programy operacyjne wydawania unijnych funduszy w latach
2007-13 dla 16 polskich województw.

Komisja Europejska zatwierdziła już wszystkie programy operacyjne wydawania unijnych funduszy w latach 2007-13 dla 16 polskich województw.

"W środę wieczorem komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner podpisała ostatni program dla województwa świętokrzyskiego" - powiedziano PAP w czwartek w biurze prasowym polskiej komisarz.

Był to ostatni program czekający na zatwierdzenie z powodu niezgodności pomiędzy stroną polską a KE, co do finansowania z funduszy UE budowy lotniska koło Kielc. Ostatecznie, po negatywnej opinii niezależnego eksperta, Polska musiała wycofać tę inwestycję z programu.

Opublikowany 5 grudnia raport orzekł, że budowa lotniska nie ma ekonomicznego sensu, gdyż nigdy nie będzie ono rentowne, m.in. z uwagi na względnie niewielką odległość od lotnisk w Warszawie, Katowicach czy Krakowie.

Spośród wszystkich polskich regionów, w latach 2007-2013 największym beneficjentem unijnych funduszy będzie województwo mazowieckie, do którego ma trafić ponad 1,8 mld euro. Warmińsko- mazurskie ma dostać 1,2 mld euro, kujawsko-pomorskie 1,1 mld, zachodniopomorskie 983 mln, podlaskie zaś - 636 mln.

Z UE do Polski w latach 2007-2013 trafi łącznie 67,3 mld euro, które mają być wydane w ramach pięciu operacyjnych programów narodowych i 16 regionalnych. Polska będzie największym beneficjentem unijnych funduszy.

Łącznie unijne środki dla 16 polskich województw w ciągu najbliższych siedmiu lat wynoszą 16,6 mld euro. Do tego należy doliczyć 2,7 mld euro wsparcia z narodowego programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej dla pięciu najbiedniejszych regionów Polski - lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko- mazurskiego i świętokrzyskiego.

7 grudnia KE podpisała też ostateczną wersję narodowego programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

Z programu tego finansowana ma być budowa autostrad, dróg ekspresowych, infrastruktury kolejowej, a także wielkich oczyszczalni ścieków i inwestycje związane z Euro 2012. To największy spośród wszystkich polskich programów wydawania unijnych funduszy z budżetu UE na lata 2007-13 - zakłada inwestycje w wysokości prawie 28 mld euro.

Przyjęciu tego programu także towarzyszyły kontrowersje, dotyczące planów poprzedniego rządu w sprawie sfinansowania w ramach tego programu rozbudowy toruńskiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Projekt wartości ponad 15 mln euro znalazł się na indykatywnej liście Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Po fali protestów, 19 września przedstawiciele KE i ministerstwa uzgodnili dopisanie nowego warunku, wykluczającego dofinansowanie dla szkoły ojca Tadeusza Rydzyka. Klauzula ta ogranicza liczbę potencjalnych beneficjentów europejskich funduszy w sektorze edukacji "tylko do wiodących placówek edukacyjnych w Polsce", notowanych wysoko w rankingach, i przewiduje, że "muszą one posiadać odpowiedni potencjał dydaktyczny, który pozwala im na oferowanie studiów magisterskich i doktoranckich".

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/ jra/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)