Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Pożegnano żołnierzy pokojowej misji na Wzgórzach Golan

0
Podziel się:

KRAJ/Kielce/ Pożegnano żołnierzy pokojowej misji na Wzgórzach
Golan

*KRAJ/Kielce/ Pożegnano żołnierzy pokojowej misji na Wzgórzach Golan *

30.8.Kielce - 300 żołnierzy, udających się w ramach XXVIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNDOF na pół roku na pogranicze syryjsko-izraelskie na Wzgórzach Golan, pożegnano w podkieleckim Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych.

Zmianę wystawiła 16. Dywizja Zmechanizowana z Elbląga. Jej zadaniem będzie utrzymywanie i nadzorowanie linii ograniczających strefę wojsk pomiędzy Syrią a Izraelem za pomocą patroli, grup szybkiego reagowania oraz posterunków. Polscy żołnierze pełnią tę służbę z wojskowymi austriackimi, kanadyjskimi, hinduskimi, japońskimi i słowackimi.

Żegnając naszych żołnierzy, płk Waldemar Samurajski życzył im - w imieniu dowództwa operacyjnego sił pokojowych - "pomyślnego i szczęśliwego" wykonania misji ku chwale ojczyzny.

Wśród wyjeżdżających żołnierzy są cztery kobiety - trzy będą pełnić służbę medyczną, a jedna - dowodzić plutonem.

Pielęgniarka chor. Joanna Nowakowska, która w ostatniej chwili otrzymała przydział do Afganistanu, powiedziała PAP, że "każdy żołnierz przynajmniej raz powinien uczestniczyć w misji pokojowej, toteż ona podejmuje to wyzwanie w 11 roku swojej służby".

Podczas szkolenia przygotowawczego uczestników misji zapoznano m.in. z rejonem przyszłych działań, historią konfliktu, sytuacją społeczno-polityczną, religią i kulturą Bliskiego Wschodu. Zostali też przeszkoleni w zakresie prawa wojennego, zasad udzielania pierwszej pomocy i radzenia sobie ze stresem.

UNDOF to Siły Narodów Zjednoczonych utworzone w celu nadzorowania przestrzegania porozumienia o zawieszeniu broni między Izraelem a Syrią. Polacy nadzorują rozdzielenie wojsk na Wzgórzach Golan od 1974 roku; początkowo w jednostce logistycznej, a od 1994 r. - w batalionie operacyjnym. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)