Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Wystawa kieleckiego komiksu "YES'T prawie OK."

0
Podziel się:

Komiks współczesny, historyczny i społeczny, a przede wszystkim kielecki,
będzie można oglądać w kieleckiej Bazie Zbożowej od soboty. Na wernisażu wystawy "YES'T prawie OK."
będzie gościć kilkunastu rysowników i scenarzystów znanych także w Polsce.

Komiks współczesny, historyczny i społeczny, a przede wszystkim kielecki, będzie można oglądać w kieleckiej Bazie Zbożowej od soboty. Na wernisażu wystawy "YES'T prawie OK." będzie gościć kilkunastu rysowników i scenarzystów znanych także w Polsce.

Wystawa jest pierwszą tak szeroką prezentacją komiksu w Kielcach od czasu I Konwentu Twórców Komiksu w 1991 roku, który potem przekształcił się w łódzki Międzynarodowy Festiwal Komiksu (obecnie Komiksu i Gier) - największą imprezę branżową w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Z Kielc pochodzi wielu laureatów nagród ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów i festiwalach komiksów. Publikują w prasie, antologiach, wydawnictwach zwartych, wielu z nich miało wystawcy indywidualne. Nigdy nie pokazywali jednak swoich prac w rodzinnym mieście. Stąd pomysł na takie przedsięwzięcie" - powiedział w piątek PAP kustosz wystawy Paweł Chmielewski.

W Bazie Zbożowej od godz. 17 będzie można obejrzeć komiksy tworzone od końca lat 80-tych. Będą to prace m.in. jednego z najlepszych polskich rysowników współczesnego komiksu Jerzego Ozgi (zdobył Grand Prix na XIV MFK za komiks "Moja Ziemia Obiecana", autor rysunków do komiksowej adaptacji "Quo vadis"), tworzącej komiks społeczny Sylwii Resteckiej (jej "Ojciec" porusza takie tematy jak np. aborcja i samobójstwo), Janusza Ordona (jednego z rysowników kultowej animacji "Jeż Jerzy") i Grzegorza Majchera (pracuje nad komiksową wersją "Hobbita" Johna Ronalda Reuela Tolkiena).

Na wystawie będą pokazane także prace scenarzystów m.in. Rafała Urbańskiego, autora scenariusza do "Mojej Ziemi Obiecanej".

"Na pewno ciekawe będą plansze historyczne - powiedział kustosz wystawy. - Już w 1859 roku związany z Kielcami Franciszek Kostrzewski opublikował pozytywistyczną i moralizatorską, rysunkową opowieść w 32 obrazach zatytułowaną +Historya Jedynaczka+. Będzie także wieloczęściowy cykl o sierżancie Cieniu, publikowany na łamach lokalnego dziennika +Słowo Ludu+ w latach sześćdziesiątych" - dodał Chmielewski.

"Sierżanta Cienia" - dziś komiks kolekcjonerski - rysował Marian Gostyński, autorem scenariusza byli m.in. Zbigniew Nosal, jeden z współtwórców kieleckiej szkoły reportażu. Komiks publikował pod pseudonimem, bo ta forma była lekceważona przez środowisko dziennikarskie i literackie.

Po prezentacji w Bazie Zbożowej w Kielcach wystawa zostanie przeniesiona do "Szklanego Domu" w Ciekotach, gdzie wernisaż jest planowany na 24 listopada 2012 r.

Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Twórcze "Zenit" i Federacja Stowarzyszeń "Baza Zbożowa". Baza Zbożowa to kielecki ośrodek kultury, który powstał w dawnych halach przemysłowych, a potem bazie garażowej policji. Mieszczą się w nim dwie sale teatralne, klub muzyczny i trzy galerie. Odbywają się tu m.in. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Alternatywnych i Festiwal Sztuki Hasarapasa. (PAP)

and/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)