Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koalicja wstrzymuje się z komentarzem ws. immunitetu Ziobry

0
Podziel się:

PO i PSL wstrzymują się z oceną ewentualnego
wniosku o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze (PiS) do czasu,
aż wpłynie on do Sejmu. Lewica zapowiada, że jeśli wniosek
prokuratury będzie dotyczył udostępnienia akt śledztwa, zagłosuje
za pozbawieniem Ziobry immunitetu.

PO i PSL wstrzymują się z oceną ewentualnego wniosku o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze (PiS) do czasu, aż wpłynie on do Sejmu. Lewica zapowiada, że jeśli wniosek prokuratury będzie dotyczył udostępnienia akt śledztwa, zagłosuje za pozbawieniem Ziobry immunitetu.

Wystąpienie do Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu Ziobrze rozważa Prokuratura Okręgowa w Płocku - poinformowała w piątek PAP rzecznik prokuratury Iwona Śmigielska-Kowalska. Chodzi o śledztwo dotyczące okresu od 29 grudnia 2005 r. do 24 stycznia 2006 r. w sprawie rozpowszechniania informacji z postępowania prokuratorskiego związanego ze śledztwem w sprawie mafii paliwowej. Z materiałami tymi miał zapoznać się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Ziobro wyjaśniał w sobotę, że nie przekroczył uprawnień jako minister sprawiedliwości - prokurator generalny. Jak mówił, na jego prośbę prokurator współprowadzący sprawę mafii paliwowej spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim, który wówczas był prezesem partii rządzącej, posłem i członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie. Ziobro podkreślał, że odbyło się to zgodnie z prawem. Wskazał na artykuł Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym w wyjątkowych wypadkach prokurator może podjąć decyzję o dopuszczeniu do akt innej osoby niż pokrzywdzeni, podejrzani, ich pełnomocnicy i obrońcy.

Wiceszef klubu PO Grzegorz Dolniak powiedział w sobotę PAP, że klub Platformy nie zajmie stanowiska w tej sprawie, dopóki nie będzie wniosku o uchylenie immunitetu Ziobrze. "Czekamy na wniosek prokuratury, przeanalizujemy go i na tej bazie wypracujemy swoje stanowisko" - podkreślił.

Zdaniem Dolniaka na razie nie ma pewności, czy taki wniosek w ogóle trafi do Sejmu. "Na obecnym etapie prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające" - dodał.

Również szef klubu parlamentarnego PSL Stanisław Żelichowski powiedział PAP, że ludowcy czekają na to, co zrobi prokuratura.

"Oczekujemy, że wpłynie wniosek z prokuratury i zbada go sejmowa komisja. Jeżeli wpłynie do Sejmu z pozytywną opinią komisji, to będziemy głosowali za uchyleniem immunitetu" - dodał.

"Jeżeli prokuratura wystąpi z wnioskiem o uchylenie immunitetu panu ministrowi Ziobrze w związku z udostępnieniem akt śledztwa przez podległego mu prokuratora, to będziemy za uchyleniem jego immunitetu. To jest (...) przestępstwo - powiedział z kolei PAP poseł klubu Lewicy Ryszard Kalisz.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, Sejm może uchylić posłowi immunitet bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów.(PAP)

luo/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)