Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne grupy pielgrzymów docierają na Jasną Górę

0
Podziel się:

Kolejne grupy pielgrzymów dotarły we wtorek do Częstochowy. Na Jasną
Górę weszli m.in. pątnicy z Krakowa i Ełku. Przed zbliżającą się uroczystością Wniebowzięcia
Najświętszej Marii Panny do sanktuarium dojdzie kilkadziesiąt tysięcy wiernych z różnych części
kraju.

Kolejne grupy pielgrzymów dotarły we wtorek do Częstochowy. Na Jasną Górę weszli m.in. pątnicy z Krakowa i Ełku. Przed zbliżającą się uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny do sanktuarium dojdzie kilkadziesiąt tysięcy wiernych z różnych części kraju.

  1. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej szła na Jasną Górę pod hasłem "Otoczmy troską życie". Jest jak dotąd najliczniejszą grupą pątników, którzy dotarli przed sobotnim świętem do Częstochowy, liczyła 8,5 tys. wiernych. Na błoniach jasnogórskich powitał ich metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, pozdrowił ich także metropolita częstochowski arcybiskup Stanisław Nowak.

"Pielgrzymowanie na Jasną Górę dla Polaków to jest wielki sprawdzian ich wiary i miłości. Te pielgrzymki wiążą się dla nas, biskupów i kapłanów, z nadzieją. Bo jeśli widzimy, że tylu ludzi przychodzi tu na Jasną Górę, żeby czasem zweryfikować swoje życie, pogłębić swoją wiarę, to dla nas jest wielka nadzieja, że Kościół w Polsce idzie w dobrym kierunku" - powiedział kard. Dziwisz.

Pierwsza pielgrzymka krakowska wyruszyła do Częstochowy w 1981 roku. Była to forma podzięki za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu na niego. Właśnie ze względu na osobę Jana Pawła II pielgrzymka krakowska ma nie tylko charakter ogólnopolski, ale i międzynarodowy.

Wśród jej 37 grup szła 1200-osobowa wspólnota młodzieży z Ruchu Comunione e Liberazione - głównie z Włoch, ale także z Hiszpanii, Francji, Kanady, Japonii, Niemiec, Szwajcarii i Mołdawii. Najstarszy uczestnik pielgrzymki krakowskiej miał 80 lat, a najmłodszy - zaledwie cztery miesiące.

We wtorek przed jasnogórski szczyt dotarła też 18. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej, a w niej 3,9 tys. pątników. Tę pielgrzymkę tworzy pięć grup, które całą trasę wędrują osobno, a łączą się dopiero w Częstochowie. "Pogoda nie przeszkadza, są takie wielkie wrażenia, że nieważne, jaka jest pogoda wokół nas, ważne to, co jest w sercu i ta nasza radość" - zapewniła cytowana przez biuro prasowe sanktuarium Kasia, która podczas pielgrzymki dziękuje za zdaną maturę.

Jako pierwsza we wtorek na Jasną Górę doszła 17. Piesza Pielgrzymka Diecezji Ełckiej licząca blisko 500 osób. Utworzyło ją sześć grup pątników z ośmiu miejscowości. W zależności od miejsca wyruszenia wędrówka trwała od 14 do 17 dni. Najdłużej wędrowali pątnicy z Suwałk, którzy mieli do pokonania 559 km i Gołdapi - 558 km.

Okres poprzedzający święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to na Jasnej Górze tradycyjnie okres nasilonego ruchu pielgrzymkowego. W ciągu najbliższych kilku dni do sanktuarium w pieszych pielgrzymkach przyjdzie kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Kolejny "szczyt pielgrzymkowy" przypada w dniach poprzedzających święto Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). (PAP)

kon/ pz/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)