Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne susły moręgowane wypuszczono na dolnośląskie łąki

0
Podziel się:

Dwadzieścia susłów moręgowanych wypuścili w czwartek na łąki w Trzcinicy
Wołowskiej (Dolnośląskie) przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". To
akcja mająca zwiększyć w Polsce populację gryzonia, który wymarł całkowicie pod koniec lat 70.

Dwadzieścia susłów moręgowanych wypuścili w czwartek na łąki w Trzcinicy Wołowskiej (Dolnośląskie) przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". To akcja mająca zwiększyć w Polsce populację gryzonia, który wymarł całkowicie pod koniec lat 70.

Jak poinformował PAP kierownik programu "Suseł" dr Andrzej Kepel, susły moręgowane to drugi po żubrze gatunek ssaka, który całkowicie wyginął w Polsce. Dzięki staraniom m.in. Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" udało się ponownie przywrócić ssaka polskiej faunie.

Początkowo została odtworzona populacja susłów moręgowanych w okolicy Kamienia Śląskiego (Opolskie). Pierwszą grupę susłów wypuszczono tam w 2005 r., następne zaś w 2006 i 2007 r.

"Jak potwierdziły badania monitoringowe przeprowadzone przez "Salamandrę" w ostatnim tygodniu lipca, populacja w tym miejscu utrzymuje się już samodzielnie i obecnie liczy co najmniej 200 osobników" - powiedział dr Kepel.

Od 2008 r. w Trzcinicy Wołowskiej tworzona jest kolejna populacja. Kepel podkreśla, że susły wypuszczone tam w ubiegłym roku dobrze zniosły zimę i na wiosnę przybyło im urodzone na wolności potomstwo. Obecnie trwa szacowanie liczebności tej populacji.

Zgodnie z metodą stosowaną przez "Salamandrę", jeszcze w tym i przyszłym roku populacja w Trzcince Wołowskiej będzie wzmacniana przez wypuszczanie susłów pochodzących z hodowli w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu. Ssaki do tej hodowli zostały sprowadzone z Węgier i Słowacji.

"Salamandra" przy odbudowie populacji susłów współpracuje ze Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Przyrody Stobrawskiego Parku Krajobrazowego BIOS w Opolu, Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody "pro Natura" we Wrocławiu oraz z Ogrodem Zoologicznym w Poznaniu.

Program "Suseł" jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji EkoFundusz, środkom Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz darowiznom od osób prywatnych.

Suseł moręgowany to gryzoń wielkości szczura, o żółto-szarej maści z nieregularnymi brązowo-szarymi prążkami na grzbiecie. Zamieszkuje nizinne i wyżynne tereny otwarte, zwłaszcza ugory i suche często kamieniste łąki i pastwiska. Unika lasów i terenów wilgotnych. Gryzoń występuje na terenach Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Mniejszej. Niemal wszędzie jego liczebność spada, grozi mu całkowite wyginięcie.

W Polsce ssak wyginął całkowicie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Główną przyczyną wymierania susła była likwidacja dużych obszarów pastwisk i ugorów, a także fragmentacja krajobrazu i przerwanie korytarzy ekologicznych. Na niektórych stanowiskach susły zostały wytępione w wyniku celowej działalności człowieka.

Zarówno obszary w okolicy Kamienia Śląskiego, jak i Trzcinicy Wołowskiej są objęte programem "Natura 2000". (PAP)

pdo/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)