Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komentator "Financial Times": Rosja będzie musiała ustąpić

0
Podziel się:

Twierdzenia Moskwy, że polskie standardy
higieny, kontrola jakości mięsa i jego przetworów są
niewystarczające więc uzasadniają embargo na import tych produktów
- są nieprawdziwe; stąd Rosja będzie musiała ustąpić - powiedział
brytyjskiej sieci informacyjnej BBC Quentin Peel - komentator
"Financial Timesa" specjalizujący się w problematyce unijnej.

Twierdzenia Moskwy, że polskie standardy higieny, kontrola jakości mięsa i jego przetworów są niewystarczające więc uzasadniają embargo na import tych produktów - są nieprawdziwe; stąd Rosja będzie musiała ustąpić - powiedział brytyjskiej sieci informacyjnej BBC Quentin Peel - komentator "Financial Timesa" specjalizujący się w problematyce unijnej.

Peel dopatruje się w podejściu Moskwy przejawów hipokryzji wskazując, że rosyjskich zarzutów nie potwierdziły przeprowadzone niedawno w Polsce inspekcje sanitarne UE.

"Ten, kto sądzi, że standardy produkcji i higieny w rosyjskich zakładach produkcji żywności są wyższe od polskich, najwyraźniej nigdy nie dokonywał zakupów na rosyjskim rynku" - podkreśla.

"Polacy wiedzą, że gdy z Rosjanami rozmawia się twardo, to w końcu zaczną słuchać" - dodaje Peel.

Według brytyjskiego komentatora, polsko-rosyjski spór wskazuje, że większe kraje UE: Niemcy, Francja, W.Brytania i Włochy, są skłonne "zaangażować Rosję" w ściślejszą współpracę, natomiast kraje, które przeszły przez historyczne doświadczenia politycznego uzależnienia od Rosji, widzą potrzebę solidarności Unii w stosunkach z Moskwą.

Zdaniem Peela, nowe kraje członkowskie wnoszą zdrowe elementy do debaty na temat stosunków UE z Rosją. Oznacza to, że rozszerzona UE będzie dla Rosji trudniejszym partnerem niż dawna Piętnastka.

"Duże kraje UE są zapewne w jakimś stopniu zirytowane tym, że Polska na własną rękę powstrzymuje ważny polityczny proces (rokowania UE z Rosją nt. nowego układu strategicznego - PAP), ale małe kraje mają dla postawy Warszawy więcej sympatii, ponieważ rozumieją, że same mogłyby znaleźć się w tym samym położeniu".

Z kolei doradca komisji zagranicznej Dumy Andriej Kurtynow powiedział BBC, że fiasko piątkowych obrad UE-Rosja w Helsinkach wzmacnia w Rosji tych, którzy uważają, że należy szukać porozumienia indywidualnie z poszczególnymi krajami UE, a nie całą Unią.

Natomiast zdaniem europosła PiS Wojciecha Roszkowskiego, gdyby Komisja Europejska wcześniej poparła Polskę w sporze handlowym z Rosją, to stosowanie weta nie byłoby konieczne. "Gdyby Polska nie zastosowała weta, to oznaczałoby to, że godzi się na członkostwo drugiej kategorii w UE" - podkreślił. (PAP)

asw/ hb/ bba/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)