Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisarz Rehn: rok 2009 może być znaczący dla rozszerzenia UE

0
Podziel się:

Komisarz ds. rozszerzenia UE Olli Rehn
wyraził w czwartek w Warszawie nadzieję, że rok 2009 będzie
znaczący dla pogłębiania partnerstwa UE z krajami Europy
Wschodniej i dla rozmów o przystąpieniu do Unii krajów bałkańskich.

Komisarz ds. rozszerzenia UE Olli Rehn wyraził w czwartek w Warszawie nadzieję, że rok 2009 będzie znaczący dla pogłębiania partnerstwa UE z krajami Europy Wschodniej i dla rozmów o przystąpieniu do Unii krajów bałkańskich.

Zdaniem przebywającego w czwartek z jednodniową wizytą w Warszawie Rehna, Europa stoi dziś przed najpoważniejszymi wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa i stabilności na wschodzie kontynentu od czasu zimnej wojny.

"Kryzys w Gruzji pokazuje, że Europa potrzebuje więcej niż tylko systemu zarządzania kryzysowego. UE powinna rozwinąć średnioterminową strategię, by zapewnić stabilność i bezpieczeństwo na wschodzie naszego kontynentu" - przekonywał Rehn.

Istotną częścią tej strategii ma być pogłębianie partnerstwa z Ukrainą, która - według Rehna - jest ważnym europejskim państwem. Komisarz nie przewiduje jednak w najbliższym czasie rozmów na temat jej członkostwa w UE.

Znaczącą rolę w pogłębianiu partnerstwa UE z Ukraina ma odegrać Polska. Według komisarza jej głębokie historyczne relacje z Ukrainą są bardzo cenne dla Unii Europejskiej i Warszawa powinna podtrzymywać zainteresowanie Ukrainy Unią.

Rehn podkreślił, że choć uwaga polityczna skoncentrowała się ostatnio na Południowym Kaukazie, nie można zapominać o Turcji i Bałkanach, które są również istotne dla utrzymania stabilności w regionie.

Turcja jest strategicznym partnerem Unii - uważa Rehn. Odegrała konstruktywną rolę w czasie kryzysu w Gruzji i w tworzeniu relacji dyplomatycznych z Syrią, Armenią i krajami Bliskiego Wschodu - podkreślił komisarz.

Uważa on też, że szansę na wstąpienia do UE mają wszystkie kraje bałkańskie, które spełnią kryteria członkowskie. Podkreślił, że zwłaszcza negocjacje z Chorwacją powinny być punktem odniesienia dla innych krajów bałkańskich ubiegających się o członkostwo w Unii.

Również podpisanie umów o stowarzyszeniu i stabilizacji z Bośnią i Hercegowiną oraz Serbią świadczy o tym, że proces rozszerzenia UE "może nie pędzi jak Eurostar lub TGV, ale jest na właściwym torze" - mówił komisarz.

Uważa on, że w przyszłym roku centralnym punktem polityki europejskiej na Bałkanach będzie Kosowo, a najważniejsze będzie ustanowienie tam misji EULEX.

Rehn odniósł się też do irlandzkiego sprzeciwu wobec Traktatu Lizbońskiego. Uważa on, że odrzucenie traktatu w referendum nie powinno wpłynąć na politykę rozszerzenia UE. "Rozszerzenie nie było tematem debaty przed irlandzkim referendum i nie powinno być też kozłem ofiarnym jego wyników" - powiedział komisarz. (PAP)

keb/ ap/ gma/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)