Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja senacka o okolicznościach wskazywania nowego prezesa IPN

0
Podziel się:

Nie tylko w wypadku śmierci, ale także innych losowych przypadkach
powodujących wakat na stanowisku prezesa IPN marszałek Sejmu będzie wskazywał jego następcę -
zakłada poprawka senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji do projektu nowelizacji
ustawy o Instytucie.

Nie tylko w wypadku śmierci, ale także innych losowych przypadkach powodujących wakat na stanowisku prezesa IPN marszałek Sejmu będzie wskazywał jego następcę - zakłada poprawka senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji do projektu nowelizacji ustawy o Instytucie.

Senatorowie w czwartek dyskutowali o uchwalonej w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawie, która reguluje kwestię kierowania Instytutem w przypadku śmierci jego prezesa. Uregulowanie tej kwestii stało się konieczne w związku ze śmiercią w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem szefa IPN Janusza Kurtyki.

Jak powiedział PAP Stanisław Piotrowicz, przewodniczący komisji, zmiana rozszerza zakres losowych przypadków, w których może zabraknąć prezesa. "Ustawa przewiduje, że prezes IPN może np. zrzec się stanowiska. Tu właśnie miałby zastosowanie ten przepis" - wyjaśnił.

Senatorowie dyskutowali nad tym, czy to marszałek Sejmu powinien wyznaczać następcę szefa Instytutu. Piotrowicz zgłosił propozycję, by zapisać w ustawie, iż obowiązki automatycznie przejmuje najstarszy wiekiem jeden z zastępców. "To by działało jak automat, niepotrzebna byłaby ingerencja marszałka Sejmu" - wyjaśnił. Jednak komisja nie poparła pomysłu.

Zgodnie z ustawą, w przypadku śmierci urzędującego prezesa IPN jego obowiązki przejmie jeden z jego zastępców, wskazany przez marszałka Sejmu. Zastępca prezesa będzie pełnić jego obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowo wybranego prezesa. Nowela zakłada też wprowadzenie obowiązkowego wyboru przez urzędującego prezesa od jednego do trzech swoich zastępców (wcześniej prezes mógł, ale nie musiał powołać nie więcej niż trzech zastępców).

W ubiegły czwartek marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, podpisał wcześniejszą nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która zmienia zasady wyboru władz Instytutu i poszerza dostęp do jego akt.

Przeciwko podpisaniu tej nowelizacji opowiadali się przedstawicieli PiS i współpracownicy zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którzy argumentowali, że Komorowski powinien uszanować jego wolę i skierować nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego. Komorowski - jak mówił - "nie znalazł żadnego powodu, dla którego mielibyśmy się obawiać niekonstytucyjności nowelizacji".

Wcześniej Kolegium IPN ogłosiło konkurs na nowego prezesa Instytutu. Podpisana przez Komorowskiego nowela odbiera Kolegium prawo do rozpisania takiego konkursu.(PAP)

ktt/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)