Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja za dodatkową stawką awansową dla sędziów rejonowych i okręgowych

0
Podziel się:

Za wprowadzeniem dodatkowej stawki awansowej
dla sędziów sądów rejonowych oraz okręgowych bez konieczności ich
przechodzenia do sądów wyższego rzędu opowiedziała się we wtorek
sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Za wprowadzeniem dodatkowej stawki awansowej dla sędziów sądów rejonowych oraz okręgowych bez konieczności ich przechodzenia do sądów wyższego rzędu opowiedziała się we wtorek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Komisja zaakceptowała nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych dotyczącą m.in. podwyżek dla sędziów i prokuratorów. Projekt trafi obecnie do drugiego czytania, jego przyjęcie przez Sejm planowane jest do końca tygodnia.

Posłowie poprawkę zgłoszoną przez Stanisława Rydzonia (Lewica) i Jerzego Kozdronia (PO), przyjęli jednogłośnie. Według zmiany sędzia sądu rejonowego, który do tej pory mógł otrzymywać wynagrodzenie w stawce awansowej od pierwszej do czwartej będzie mógł po przekroczeniu 20 lat pracy przejść do piątej stawki awansowej. Stawka ta w dotychczasowym brzmieniu projektu była dostępna jedynie dla sędziów sądów okręgowych.

Analogicznie sędzia sądu okręgowego będzie mógł przejść do ósmej stawki awansowej dostępnej według dotychczasowych zapisów jedynie dla sędziów sądów apelacyjnych.

Zadowolenie z zaakceptowanej zmiany wyraziła przewodnicząca Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Irena Kamińska. "Poprawka pozwala sędziom na awans finansowy bez konieczności przechodzenia do sądów wyższej instancji" - powiedziała w rozmowie z PAP.

Jak oceniła, zmiana jest bardzo ważna, gdyż "jest motywacyjna" i umożliwia awans dla sędziów o dłuższym stażu pracy. Ponadto, jak dodała, dzięki zmianie rozszerzona została możliwość stosowania przez przełożonych wobec sędziów naruszających dyscyplinę restrykcji opóźnienia awansu do wyższej stawki.

"Sędziowie, którzy uzyskają w chwili wejścia w życie ustawy stawkę czwartą po pięciu latach będą mogli przejść do stawki piątej" - dodała Kamińska.

Projekt nowelizacji dotyczy m.in. podwyżek dla sędziów i prokuratorów w wysokości co najmniej 1000 zł. Nowelizacja przewiduje też odejście od kształtowania wysokości wynagrodzeń w oparciu o kwotę bazową określoną w ustawie budżetowej.

Zgodnie z proponowanymi zmianami wynagrodzenia m.in. sędziów uzależnione będą od ogłaszanego w Monitorze Polskim przez prezesa GUS przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale poprzedniego roku, a nie od kwoty bazowej określanej w ustawie budżetowej (w 2009 r. wynagrodzenie to ma wynieść 2951,36 zł).

Jeżeli przeciętne wynagrodzenie w danym roku będzie niższe od wskaźnika za rok poprzedzający - przyjmie się za podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego wskaźnik z roku poprzedniego.

Nowela określa też na nowo mnożniki podstawy wynagrodzenia tak, by płace sędziów i prokuratorów mogły wzrosnąć o zapowiadaną już wcześniej kwotę co najmniej 1000 zł - niezależnie od zajmowanego stanowiska. Mnożniki mają się kształtować w wysokości od 2,05 (dla sędziego sądu rejonowego otrzymującego wynagrodzenie zasadnicze w stawce pierwszej) do 3,23 (dla sędziego sądu apelacyjnego otrzymującego wynagrodzenie zasadnicze w stawce dziesiątej).

Pozostałe składniki wynagrodzenia, w tym dodatek za wieloletnią pracę, mają być naliczane na dotychczasowych zasadach.

Nowela ma dotyczyć sędziów sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych, sędziów TK, Sądu Najwyższego, prokuratorów cywilnych, wojskowych i IPN (w tym także sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku), asesorów sądowych w sądach powszechnych i wojskowych, asesorów prokuratury oraz referendarzy sądowych. (PAP)

mja/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)