Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja za zwolnieniem z offsetu zakupów dla kontyngentów

0
Podziel się:

Sejmowa komisja obrony zarekomenduje Sejmowi przyjęcie projektu ustawy
umożliwiającej zakupy uzbrojenia i części zamiennych dla wojska za granicą bez offsetu.

Sejmowa komisja obrony zarekomenduje Sejmowi przyjęcie projektu ustawy umożliwiającej zakupy uzbrojenia i części zamiennych dla wojska za granicą bez offsetu.

Rozpatrując we wtorek projekt nowelizacji ustawy offsetowej, przygotowany przez rząd w ramach tzw. pakietu afgańskiego, komisja przyjęła poprawkę zobowiązującą rząd do corocznego przedstawiania Sejmowi listy zakupów dokonanych w tym trybie.

Opozycja odnosiła się do projektu z rezerwą. "Próbuje się tylnymi drzwiami wprowadzić zapisy, które tak naprawdę całkowicie pozbawią nas offsetu" - twierdził Mariusz Kamiński (PiS). Uznał, że kierując projekt do Sejmu rząd "chce pokazać, że coś robi w sprawie Afganistanu".

Izabella Sierakowska (Lewica i Demokraci) przypomniała, że za dwa lata prawo unijne i tak wymusi rezygnację z ustawowych zapisów o offsecie, a zakupy dla wojska będą podlegały regulacjom dotyczącym wszystkich zamówień publicznych.

"Nie chodzi o to, by zlikwidować offset, lecz żeby pilne potrzeby operacyjne były faktycznie realizowane w trybie pilnym" - zapewniał wiceminister obrony Zenon Kosiniak-Kamysz. Dodał, że dotychczasowe przepisy umożliwiają zwalnianie z offsetu w szczególnych przypadkach i MON, za zgodą Rady Ministrów, korzysta z tego prawa kilka razy w roku.

Negatywną opinię o projekcie wyraziła grupa Bumar, argumentując, że offset przynosi wchodzącym w jej skład spółkom wymierne korzyści finansowe i technologiczne, a zapis ustawy niesie ryzyko rozszerzającej interpretacji.

Również związki zawodowe przemysłu zbrojeniowego niechętnie odniosły się do projektu. "Ostatnie wydarzenia związane z udziałem polskich misji zagranicznych mają zatuszować nieudolność MON, i to nie tylko tego rządu, i służą do ostatecznej rozprawy z ustawą offsetową", a nowelizacja "stwarza warunki do szerokiego wyłączenia obowiązku offsetowego przy zakupach za granicą bez jakiejkolwiek kontroli" - oceniła w przesłanym komisji stanowisku "Solidarność".

Związek Zawodowy Przemysłu Elektromaszynowego wyraził obawę, że "nie o pilne zakupy chodzi, lecz o pozbycie się niewygodnego dla Ministerstwa obrony Narodowej offsetu". Związek zaproponował, by zobowiązać dostawców do zawarcia umowy offsetowej w ciągu roku od podpisania kontraktu na dostawę sprzętu.

Ministerstwo Gospodarki uznało natomiast, że nowelizacja może przyspieszyć zakupy sprzętu potrzebnego na wojnach, a propozycje poprawek zmierzających do zapewnienia kontroli Sejmu nad zakupami "mogą zapewnić transparentność tych procedur".

W opinii Polskiej Izby Producentów na rzecz Obronności Kraju "nowelizacja nie stanowi zagrożenia dla polskiego sektora obronnego, o ile przepisy nie będą nadużywane przez MON do zakupów sprzętu i uzbrojenia za granicą ponad pilne potrzeby operacyjne".(PAP)

brw/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)