Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja zaakceptowała sprawozdanie ws. ustawy o zarządzaniu kryzysowym

0
Podziel się:

Posłowie komisji: Administracji i Spraw
Wewnętrznych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej
zaakceptowali w czwartek sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej,
zajmującej się rządowym projektem ustawy o zarządzaniu kryzysowym.
Przewiduje się w nim m.in. utworzenie Rządowego Centrum
Bezpieczeństwa.

Posłowie komisji: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zaakceptowali w czwartek sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej, zajmującej się rządowym projektem ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Przewiduje się w nim m.in. utworzenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

System zarządzania kryzysowego, w myśl projektowanej ustawy, będzie obejmował organy administracji państwowej i samorządowej, siły zbrojne oraz wybrane podmioty sektora prywatnego. Ustawa określa rolę i zadania Prezesa Rady Ministrów, Rady Ministrów, poszczególnych ministrów i wojewodów, starostów i wójtów; powołuje wojewódzkich, powiatowych i gminnych zespołów zarządzania kryzysowego. Na szczeblu centralnym przewiduje utworzenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, będącego jednostką budżetową podległą premierowi.

"Przepisy zwarte w projekcie nie ograniczają praw i wolności obywatelskich" - podkreślił Edward Siarka (PiS), przewodniczący podkomisji nadzwyczajnej, która zajmowała się projektem ustawy.

System zarządzania kryzysowego tworzony ma być na wypadek wystąpienia zagrożeń, wymagających podjęcia szczególnych działań w sytuacjach, które nie spełniają przesłanek wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych, tj. wojennego, wyjątkowego lub klęski żywiołowej; wymagane jest jednak wdrożenie specjalnych mechanizmów mających na celu eliminację lub znaczne ograniczenie zagrożenia.

W projekcie przewidziano powstanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którego skład wejdą ministrowie odpowiadający za strategiczne i "wrażliwe" na występowanie zagrożeń sektory życia społecznego i gospodarczego, a także szefowie służb specjalnych. RZZK przejąć ma w pełni zadania, które obecnie przypisane są Rządowemu Zespołowi Koordynacji Kryzysowej i Zespołowi do Spraw Kryzysowych.(PAP)

cha/ pz/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)