Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komitet Oświęcimski zadowolony ze ścigania strażników KL Auschwitz

0
Podziel się:

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski/Auschwitz wyraził zadowolenie z powodu
zapowiedzi wdrożenia śledztwa przeciwko grupie 50 byłych strażników niemieckiego nazistowskiego
obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - podał jego wiceprezes Christoph Heubner.

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski/Auschwitz wyraził zadowolenie z powodu zapowiedzi wdrożenia śledztwa przeciwko grupie 50 byłych strażników niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - podał jego wiceprezes Christoph Heubner.

"Zbrodniarze z Auschwitz najwidoczniej przez całe dziesięciolecia żyli przez nikogo nie niepokojeni wśród niemieckiego społeczeństwa" - napisał Heubner w przekazanym PAP w sobotę oświadczeniu.

"Mam nadzieję, że wreszcie dosięgnie ich - późno, ale jeszcze nie za późno - sprawiedliwość i prawda" - podkreślił Heubner, dodając, że wiadomość o planowanym śledztwie jest ważna dla osób, które "przeżyły Auschwitz i przez całe życie noszą w sobie wspomnienia obozu i zamordowanych członków rodzin". "To bardzo ważny sygnał i satysfakcja dla wszystkich, którzy nie rezygnują z wykrycia sprawców zbrodni" - powiedział Heubner w rozmowie z dziennikarzem PAP.

Szef Centralnego Urzędu Administracyjnego Sądownictwa Krajowego ds. Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu, Kurt Schrimm, zapowiedział w kilku wywiadach medialnych wdrożenie w najbliższych tygodniach wstępnego postępowania przeciwko podejrzanym o pomoc w dokonywanych na terenie obozów morderstwach.

Według Schrimma placówka w Ludwigsburgu dysponuje nazwiskami i informacjami o miejscu zamieszkania osób podejrzanych o popełnienie w czasie wojny przestępstw. Podejrzani mieszkają na terenie całych Niemiec i mają po około 90 lat. Niemiecki prokurator zaznaczył, że prowadzone przez urząd badania obejmują też personel czterech innych obozów koncentracyjnych.

Schrimm uznał za precedens wyrok skazujący strażnika obozu w Sobiborze Johna Demjaniuka. "Wymordowanie milionów osób w obozach nie byłoby możliwe bez pomocy strażników" - wyjaśnił Schrimm w wywiadzie dla telewizji ARD.

Placówka w Ludwigsburgu powstała w 1958 roku. Od tego czasu wdrożyła ponad 7 000 postępowań. Do 2010 roku w Niemczech skazano 6 500 nazistowskich przestępców, 169 z nich na kary dożywotniego więzienia.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)