Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: jeden procent na kulturę

0
Podziel się:

Kandydujący na urząd prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski
zapowiedział w czwartek na spotkaniu z twórcami w Warszawie podjęcie starań na rzecz zwiększenia
środków na polską kulturę - z obecnych 0,53 do 1 procenta PKB.

Kandydujący na urząd prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział w czwartek na spotkaniu z twórcami w Warszawie podjęcie starań na rzecz zwiększenia środków na polską kulturę - z obecnych 0,53 do 1 procenta PKB.

"Chciałem w sposób bardzo zdecydowany opowiedzieć się za ideą, która jest obecna w kręgach ludzi kultury polskiej, sztuki, ale i w kręgach politycznych, szczególnie osób zarządzających obszarami ważnymi z punktu widzenia kultury - za pomysłem jednego procenta z budżetu państwa polskiego, przeznaczonego na kulturę polską" - powiedział Komorowski na spotkaniu z przedstawicielami środowisk kultury, zorganizowanym w Arkadach Kubickiego.

Komorowski zaznaczył, że nie tylko chce tę ideę wesprzeć, ale i jest "zdecydowanie nastawiony na to, aby spróbować naprawdę ją zrealizować, bo to jest w zasięgu możliwości".

"Jest powszechnym przekonaniem w Polsce, że kultura musi korzystać z mecenatu państwa" - podkreślił Komorowski.

Kandydujący na urząd prezydenta marszałek Sejmu podpisał na spotkaniu z artystami petycję Obywateli Kultury - ruchu obywatelskiego - w sprawie zwiększenia nakładów na kulturę do co najmniej 1 proc. w budżecie państwa.

Jak przypomniała później w rozmowach z dziennikarzami reprezentująca Obywateli Kultury Beata Chmiel, petycja ta jest inicjatywą społeczną.

"Została zgłoszona w lutym w apelu do premiera, jako efekt kontynuacji działań podjętych przez twórców w trakcie ubiegłorocznego Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie. List podpisało już m.in. kilkuset najwybitniejszych twórców kultury - od Magdaleny Abakanowicz począwszy, poprzez Wisławę Szymborską, Tadeusza Różewicza, Krzysztofa Pendereckiego, po znanych reżyserów wszystkich pokoleń" - powiedziała Chmiel.

Przypomniała, że na początku maja Obywatele Kultury podjęli publiczną akcję zbiórki podpisów wspierających list twórców. "Petycję podpisało do tej pory blisko 100 tysięcy ludzi. Marszałek przyłączył się do tego głosu. Podjął też zobowiązanie doprowadzenia do realizacji tego postulatu. Traktujemy to zobowiązanie jako jego deklarację wyborczą" - zaznaczyła Chmiel.

Spotkanie w Arkadach Kubickiego otworzył minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, podkreślając, że "trzeba doprowadzić do tego, by polska kultura była lepiej finansowana".

W spotkaniu wzięli też udział m.in. dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski oraz przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska. Środowisko artystów reprezentowali m.in.: aktorzy Janusz Gajos, Anna Nehrebecka i Jacek Poniedziałek, kompozytor Leszek Możdżer, reżyser Andrzej Jakimowski, satyryk i reżyser Krzysztof Materna.

Według danych resortu kultury, z budżetu państwa na kulturę przeznacza się obecnie 0,53 proc. PKB, tj. ok. 2,3 mld zł. (PAP)

jp/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)