Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: podpis Janukowycza niezbędny do wejścia w życie ustaw

0
Podziel się:

Proste wyeliminowanie Wiktora Janukowycza skazałoby Ukrainę na rozpad
struktur państwa i nierząd - ocenił Bronisław Komorowski. Przypomniał, że podpis prezydenta
konieczny jest do wejścia w życie przyjętych w piątek przez ukraiński parlament ustaw.

Proste wyeliminowanie Wiktora Janukowycza skazałoby Ukrainę na rozpad struktur państwa i nierząd - ocenił Bronisław Komorowski. Przypomniał, że podpis prezydenta konieczny jest do wejścia w życie przyjętych w piątek przez ukraiński parlament ustaw.

"Wszyscy, którzy znają choć trochę ustrój Ukrainy, powinni wiedzieć, że proste wyeliminowanie prezydenta, w sytuacji gdy nie ma jeszcze rządu ukraińskiego, (...) w zasadzie skazywałoby Ukrainę na nierząd, na rozpad struktur państwa i na bezradność, bo to byłaby taka swoista luka ustrojowo-prawna, w której nie byłoby nikogo, kto mógłby podejmować decyzje" - powiedział Komorowski w piątek wieczorem w TVP Info.

Przypomniał, że podpis prezydenta Ukrainy jest niezbędny do wprowadzenia ustaw, w tym ustawy o powrocie do starej konstytucji, decyzji o powołaniu rządu, itd.

"Żeby ta ustawa (dot. uwolnienia Julii Tymoszenko - PAP) weszła w życie i mogła uwolnić panią Tymoszenko jest niezbędny podpis prezydenta Janukowycza, a żeby był jakikolwiek inny prezydent, to trzeba zmienić ustrój i przeprowadzić wybory" - zwrócił uwagę.

Komorowski wskazał, że w obecnej sytuacji dla Ukrainy najważniejszą kwestią są reformy gospodarcze. Jego zdaniem Ukraińcy powinni utworzyć rząd, który w pierwszej kolejności zajmie się nie rozliczeniami, a właśnie kwestiami ekonomicznymi.

Parlament Ukrainy przywrócił w piątek konstytucję z 2004 r., ograniczając uprawnienia Janukowycza; przyjął też ustawę umożliwiającą uwolnienie znajdującej się w więzieniu Tymoszenko.

Była premier może opuścić więzienie w związku z wprowadzonymi zmianami w ukraińskim kodeksie karnym, które mają przystosować go do prawa międzynarodowego, w tym prawa obowiązującego w UE. Chodzi o depenalizację czynów określonych w pochodzących z czasów ZSRR zapisach kodeksu, które stały się podstawą jej wyroku.(PAP)

stk/ mki/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)