Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja "Media i polityka" w Łodzi

0
Podziel się:

Media i polityka są obok siebie, wzajemnie się
warunkują, oddziaływają na siebie, wzajemnie się wspierają i
zwalczają - twierdzą naukowcy, uczestnicy dwudniowej konferencji
"Media a polityka", która rozpoczęła się w czwartek w Łodzi.

Media i polityka są obok siebie, wzajemnie się warunkują, oddziaływają na siebie, wzajemnie się wspierają i zwalczają - twierdzą naukowcy, uczestnicy dwudniowej konferencji "Media a polityka", która rozpoczęła się w czwartek w Łodzi.

Ich zdaniem, środki masowego przekazu są dla polityków areną, na której mogą oni zaprezentować swoje poglądy, pokazać swoje zalety i wytknąć wady przeciwników. Większość manifestacji, protestów i innych medialnych wydarzeń przeprowadza się głównie po to, aby relacje, zdjęcia, wypowiedzi trafiły do jak największej liczby gazet, a także do radia i telewizji. Od tego, czy media dostrzegają określone sytuacje, zależy często być albo nie być wielu partii bądź polityków.

Według prof. Andrzeja Chodubskiego z Uniwersytetu Gdańskiego ten, kto pojawia się w mediach, będzie znany. Dlatego - jego zdaniem - choć z jednej strony bardzo często politycy negatywne wypowiadają się o mediach, to z drugiej strony, ci sami ludzie "pchają się do mediów". Podobnie - uważa profesor - jest z dziennikarzami, którzy z jednej strony mogą wykreować jednostkę, z drugiej zaś strony mogą ją bardzo szybko zniszczyć.

Zdaniem naukowców, istnieje jednak niebezpieczeństwo, że media będą chciały "zupełnie zawładnąć naszym życiem społecznym i politycznym". Coraz częściej bowiem dziennikarze stawiają się w roli prokuratorów i sędziów, wyręczając ich. Zarzucono również dziennikarzom powierzchowność w relacjonowaniu wydarzeń, jak i w wielu przypadkach, brak kompetencji.

Mówiąc o powierzchowności w przekazywaniu informacji, zwrócono uwagę jak bardzo jest ona niebezpieczna dla społeczeństwa, które staje się społeczeństwem kultury obrazkowej, zabijającej myślenie. Coraz mniej osób rozumie słowo, które staje się znakiem obcym, bo wymaga myślenia. Dlatego tak ważna jest rola mediów, aby w sposób rzetelny przedstawiały rzeczywistość, bo polityczni aktorzy umiejętnie wykorzystują kulturę obrazkową.

Integralną częścią konferencji jest wystawa fotograficzna "Polityka w obiektywie PAP". Przedstawione na wystawie zdjęcia wykonane zostały przez fotoreporterów agencji w latach 1989-2006. Widać na nich znanych polskich polityków w różnych sytuacjach. Organizatorem konferencji jest Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi, a patronem medialnym - PAP. (PAP)

jaw/ la/ woj/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)