Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja o potrzebie podnoszenia kwalifikacji przez osoby po 45. roku życia

0
Podziel się:

Na potrzebę podnoszenia kwalifikacji przez
osoby powyżej 45. roku życia, promowanie kształcenia tych osób
oraz zmianę ich nastawienia do podejmowania pracy wskazywali
uczestnicy konferencji "Dobry czas na pracę", zorganizowanej w
czwartek w Warszawie.

Na potrzebę podnoszenia kwalifikacji przez osoby powyżej 45. roku życia, promowanie kształcenia tych osób oraz zmianę ich nastawienia do podejmowania pracy wskazywali uczestnicy konferencji "Dobry czas na pracę", zorganizowanej w czwartek w Warszawie.

Na konferencji przedstawiono wyniki projektu, realizowanego przez dwa lata w czterech krajach: w Wielkiej Brytanii (Medway), Niemczech (Schwerin w Meklenburgii), w Austrii oraz w Polsce (Łódź) w ramach projektu Equal. W każdym z tych krajów stworzono partnerstwo organizacji pracodawców, firm szkoleniowych i doradczych, którego celem było opracowanie programu podnoszenia kwalifikacji dla osób powyżej 45. roku życia; organizowano kursy komputerowe, naukę języka oraz warsztaty psychologiczne.

Główne przyczyny trudności w podejmowaniu pracy to bariery psychologiczne i niewiara we własne siły - podkreślała Kamila Jeżowska z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), który jest administratorem polskiego programu "Sojusz dla pracy". Zwracała uwagę, że osoby po 45. roku życia mają większe opory w podejmowaniu nauki i szkoleń, podnoszących kwalifikacje, i są mniej mobilne.

Bariery, które istnieją po stronie pracodawców to - jak mówiła - często stereotypowe postrzeganie osoby po 45. roku życia jako mało efektywnej oraz przekonanie o wyższych kosztach pracy osoby starszej.

Partnerami projektu organizowanego w Polsce są: Uniwersytet Łódzki, Izba Rzemieślnicza w Łodzi, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, trzy szpitale w Łodzi i okolicach oraz organizacje pozarządowe: Liga Kobiet Polskich i Centrum Praw Kobiet. Ze szkoleń, porad ekspertów korzysta w ramach projektu ponad 400 osób.

Zastępca dyrektora departamentu zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego - Piotr Stronkowski zwrócił uwagę, że "wskaźnik zatrudnienia w Polsce wynosi w Polsce około 54 proc. i należy do najniższych w Europie". "Na taki wskaźnik ma wpływ niskie zatrudnienie osób niepełnosprawnych, kobiet i osób starszych; stanowi to duże obciążenie dla systemu zabezpieczenia społecznego" - powiedział.

"Jednocześnie obserwujemy bardzo dynamiczną poprawę na rynku pracy; pojawiają się problemy z brakiem odpowiednich kwalifikacji"- powiedział Stronkowski. Zaznaczył, że osoby starsze mają często niższe kwalifikacje; dotyczy to obsługi komputera czy znajomości języków obcych.

"Ludzie starsi muszą być inaczej szkoleni niż młodzi" - powiedziała Bernadette Kerschler z austriackiego projektu "g-p-s" (generationen-potenziale-staerken). "Chodzi o to, żeby w ich przypadku wskazać punkt wyjścia i to, jak na tym punkcie stworzyć nadbudowę szkoleniową" - zaznaczyła. W austriackim projekcie nawiązywana jest m.in. współpraca z przedsiębiorstwami i tworzony jest plan szkoleniowy, dostosowany do potrzeb tych przedsiębiorstw. (PAP)

dom/ itm/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)