Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konin: Drużyna z Lublina najlepszą ekipą "Abilimpiady 2012"

0
Podziel się:

Zawodnicy reprezentujący Warsztat Terapii Zajęciowej w Lublinie zostali
najlepszą drużyną zakończonej w niedzielę w Koninie (Wielkopolska) 16. Ogólnopolskiej Olimpiady
Umiejętności Osób Niepełnosprawnych im. Doktora Janaszka "Abilimpiada 2012".

Zawodnicy reprezentujący Warsztat Terapii Zajęciowej w Lublinie zostali najlepszą drużyną zakończonej w niedzielę w Koninie (Wielkopolska) 16. Ogólnopolskiej Olimpiady Umiejętności Osób Niepełnosprawnych im. Doktora Janaszka "Abilimpiada 2012".

W tym roku do Konina przyjechało 45 zespołów i 180 uczestników z różnych stron kraju. Od soboty startowali w 15 różnych konkurencjach indywidualnych i drużynowych, m.in. w malarstwie, ozdabianiu techniką decoupage, malowaniu na szkle, wykonywaniu kartek okolicznościowych, bukietów kwiatów, krawiectwie, hafcie, gastronomii, cukiernictwie, rzeźbie w drewnie, stolarstwie i innych.

Były też loty balonem, pokazy rycerskie i iluzjonisty, pokazy tańca na wózkach.

"W zwodach wzięli udział zawodnicy nawet z ciężkim stopniem niepełnosprawności. Pomagali im opiekunowie i około 40 wolontariuszy. W tym roku przyjechało najwięcej uczestników od początku tej imprezy" - powiedział PAP członek zarządu Fundacji Mielnica i organizator imprezy Jacek Białek.

Jej nazwa pochodzi od angielskiego słowa "ability", co oznacza "umiejętność, sprawność". Uczestniczą w niej podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków i domów pomocy społecznej, a także organizacji, zajmujących się osobami niepełnosprawnymi.

"Nasza impreza to nie tylko sportowa rywalizacja. To przede wszystkim rozwijanie umiejętności, poszerzanie horyzontów oraz pokazanie społeczeństwu często ukrytych talentów osób niepełnosprawnych. Jednym z celów jest promowanie tych możliwości" - powiedział Białek.

Abilimpiady odbywają się w wielu krajach. Pierwsza zaczęła je organizować pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Japonia. W Polsce organizowana jest od 1997 r. z inicjatywy nieżyjącego doktora Piotra Janaszka, założyciela Fundacji Mielnica z siedzibą w Koninie, byłego prezesa Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Ich celem jest rozwijanie umiejętności i zainteresowań, poszerzanie horyzontów oraz pokazanie społeczeństwu często ukrytych talentów osób niepełnosprawnych.

"Abilimpiada" była współfinansowana ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.(PAP)

zak/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)