Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konkurs na Książkę Historyczną Roku

0
Podziel się:

"Polskie miesiące czyli kryzys(y) w PRL" Jerzego Eislera i "Rotmistrz
Witold Pilecki 1901-1948" Jacka Pawłowicza znalazły się wśród 20 książek wybranych do II etapu
konkursu na Książkę Historyczną Roku. Od poniedziałku za pośrednictwem internetu można oddać głos
na wybrany tytuł.

"Polskie miesiące czyli kryzys(y) w PRL" Jerzego Eislera i "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" Jacka Pawłowicza znalazły się wśród 20 książek wybranych do II etapu konkursu na Książkę Historyczną Roku. Od poniedziałku za pośrednictwem internetu można oddać głos na wybrany tytuł.

Konkurs na Książkę Historyczną Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego odbywa się po raz drugi. Ma na celu popularyzowanie najnowszych dziejów Polski oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. Laureaci otrzymają statuetki i nagrody pieniężne, organizatorami konkursu są Polskie Radio, Telewizja Polska i Instytut Pamięci Narodowej.

Nagroda w konkursie przyznawana jest w dwóch kategoriach - "najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX wieku" oraz "najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku".

Czytelnicy mogą głosować na Książkę Historyczną Roku w obu kategoriach za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkahistorycznaroku.pl. Wybrane przez nich tytuły, które w danej kategorii uzyskają najwięcej głosów, zdobędą specjalną nagrodę i dołączą do zwycięskich książek wybranych przez jurorów. Głosowanie czytelników potrwa do 31 października.

W kategorii "Najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w okresie XX wieku" swój głos można oddać na książki: "Między bolszewią a Niemcami. Konspiracja polityczna i wojskowa Polskiego Obozu Narodowego na Podlasiu w latach 1939-1952" Mariusza Bechty, "Historia pijaństwa w PRL. Polityka - obyczaje - szara strefa - patologie" Krzysztofa Kosińskiego, "Powszechna organizacja Służba Polsce (1948-1955). Powstanie - działalność - likwidacja" Krzysztofa Lesiakowskiego, "Ideologia i konserwacja. Architektura zabytkowa w Polsce w czasach socrealizmu" Piotra Majewskiego oraz "Siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954-1956" Agaty Mirek.

W tej samej kategorii można głosować także na publikacje: "Działania komunistycznego aparatu represji wobec środowisk kombatantów wileńskiej AK 1945-1980" Piotra Niwińskiego, "Generał broni Stanisław Władysław Maczek (1892-1994)" Piotra Potomskiego, "Polskie formacje zbrojne we wschodniej Rosji oraz na Syberii i Dalekim Wschodzie w latach 1918-1920" Dariusza Radziwiłłowicza, "Sojusz z Rumunią w polskiej polityce zagranicznej w latach 1918-1931" Henryka Walczaka oraz "Przerwana żałoba. Polskie spory wokół pamięci nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady 1944-1950" Zofii Wóycickiej.

W kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku" można głosować na książki: "Rysiek z Kedywu. Niezwykłe losy Stanisława Aronsona" Patrycji Bukalskiej we współpracy ze Stanisławem Aronsonem, "Legenda Legionów. Opowieść o Legionach oraz ludziach Józefa Piłsudskiego" autorstwa m.in. Marka Ciska, Tomasza Nałęcza i Marii Zientary, "Pisarz dla dorosłych. Opowieść o Józefie Mackiewiczu" Grzegorza Eberhardta oraz "Polskie miesiące czyli kryzys(y) w PRL" Jerzego Eislera.

Swój głos w tej kategorii można oddać również na publikacje: "Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939-1959. Atlas ziem Polski. Polacy, Żydzi, Niemcy, Ukraińcy" Grzegorza Hryciuka, Małgorzaty Ruchniewicz, Bożeny Szaynok i Andrzeja Żbikowskiego, "Kazimierz Moczarski. Biografia" Anny Machcewicz, "Kresy Kresów. Stanisławów" Tadeusza Olszańskiego, "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" Jacka Pawłowicza, "Powstanie wielkopolskie 1918-1919. Spojrzenie po 90 latach" Marka Rezlera oraz "Marszałek Piłsudski w obronie Polski i Europy" Józefa Szaniawskiego.

Wymienione publikację będzie oceniać jury konkursu, w skład którego weszli: członek Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk Piotr Franaszek; kierownik Katedry Historii Polski Nowoczesnej w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Tomasz Gąsowski; historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Andrzej Nowak; historyk prof. Wojciech Roszkowski; historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzej Chwalba oraz dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego prof. Wiesław Wysocki.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl. (PAP)

akn/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)