Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koszalin: VIII Festiwal Filmów Dokumentalnych o Wysockim

0
Podziel się:

Dziewiętnaście konkursowych projekcji, dyskusje i warsztaty z reżyserami
oraz specjalny koncert przewidziano w ramach rozpoczynającego się w sobotę w Koszalinie
(Zachodniopomorskie) VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim
"Pasje według świętego Włodzimierza".

Dziewiętnaście konkursowych projekcji, dyskusje i warsztaty z reżyserami oraz specjalny koncert przewidziano w ramach rozpoczynającego się w sobotę w Koszalinie (Zachodniopomorskie) VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim "Pasje według świętego Włodzimierza".

Tegoroczna edycja imprezy poświęcona jest obchodzonej w tym roku 30. rocznicy śmierci Wysockiego. Udział w festiwalu zapowiedzieli reżyserzy, badacze i miłośnicy twórczości rosyjskiego barda z 25 krajów.

Sobotnia inauguracja imprezy odbędzie się w kinie "Kryterium". W tym samym miejscu w niedzielę wieczorem jury ogłosi wyniki filmowego konkursu i wręczy nagrody - statuetki z wizerunkiem Wysockiego.

Zakwalifikowane do konkursu filmy z 12 krajów będą prezentowane w Domku Kata przy ul. Grodzkiej. Tam również odbywać się będą panele dyskusyjne, pokaz kolorowania archiwalnych czarno-białych filmów oraz spotkanie z włoskim pisarzem Mario Allssandrem, autorem książki "Byłem duszą złego towarzystwa. Życie i niezwykła twórczość Włodzimierza Wysockiego".

Również w Domku Kata wystąpią artyści z Irlandii, Litwy i Łotwy z koncertem "Śpiewasz na cały świat", podczas którego utwory rosyjskiego barda mają być grane w celtyckich rytmach.

Festiwalowi towarzyszy wystawa "Wysocki - od afisza do plakatu". Na zakończenie imprezy zaprezentowany zostanie spektakl "Przebudzenie", który jest sceniczną adaptacją prozy Wysockiego.

Organizatorem festiwalu jest jedyne w Polsce muzeum Włodzimierza Wysockiego prowadzone przez badaczkę jego twórczości i życia dr Marlenę Zimną.

Włodzimierz Siemionowicz Wysocki (1938-1980) - rosyjski pieśniarz, aktor i poeta. Miał zostać inżynierem, ale rzucił studia techniczne dla teatru. Karierę zaczynał na początku lat 60. w Teatrze Puszkina w Moskwie, później przez wiele lat był związany z Teatrem na Tagance. Zagrał też w kilku filmach. Swoje pieśni początkowo tworzył pod wpływem Bułata Okudżawy, później znalazł własny styl. Mimo popularności władze Związku Radzieckiego nigdy nie uznały go za wielkiego artystę, sławą cieszył się we Francji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Trzykrotnie żonaty - ostatnią żoną była francuska aktorka Marina Vlady.

Wysocki zmarł 25 lipca 1980 r. na zawał serca w wyniku przedawkowania środków pobudzających. Pochowano go na cmentarzu Wagankowskim w Moskwie. Na pogrzebie były tłumy, jego grób do dziś tonie w kwiatach. 25 stycznia obchodzona była 72. rocznica jego urodzin. (PAP)

sibi/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)